facebook imstagram twitter whatsapp messenger logo
(źródło: Pexels)

Facebook Messenger – trwają prace nad integracją z WhatsAppem

Zespół programistów w Menlo Park dąży do zrealizowania planu Marka Zuckerberga, który zakłada zintegrowanie głównych aplikacji należących do Facebooka – Messenger, WhatsApp i Instagram.

Wystarczy jedna aplikacja

W zeszłym roku, dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg, ogłosił, że Messenger, WhatsApp i Instagram zostaną połączone. Nie, nie chodzi o stworzenie jednej aplikacji czy jednego serwisu społecznościowego, łączącego wszystkie platformy w całość. W założeniach, niezależnie od używanej aplikacji, użytkownicy będą mogli się komunikować między sobą.

Nie trzeba zatem będzie instalować WhatsAppa czy Instagrama, aby napisać wiadomość do użytkownika jednej z tych usług. Wystarczy, że na smartfonie będziemy mieli Messengera. To jak najbardziej świetny krok, który umożliwi wygodniejszy kontakt ze znajomymi.

Messenger z obsługą komunikacji z WhatsAppem

Alessandro Paluzzi, specjalizujący się w prześwietlaniu aplikacji, odkrył zmiany w komunikatorze Facebooka. Wynika z nich, że Messenger otrzyma nową, lokalną bazę danych, która umożliwi zarządzanie wiadomościami i innymi usługami dostępnymi z poziomu WhatsAppa.

Integracja nie będzie ograniczona wyłącznie do możliwości wysłania wiadomości. Messenger będzie brał pod uwagę wiele danych pochodzących z drugiego komunikatora, jak np. lista zablokowanych kontaktów, konfiguracja powiadomień, szczegóły czatu grupowego, wysłane pliki multimedialne czy ustawione zdjęcia profilowe.

Messenger – wpisy w bazie danych odwołujące się do WhatsAppa
Messenger – wpisy w bazie danych odwołujące się do WhatsAppa (fot. WABetaInfo)

Najpewniej połączenie obu komunikatorów będzie opcjonalne. Użytkownicy nadal będą mogli korzystać z oddzielnych aplikacji. Nie wiadomo jednak, czy Facebook zdecyduje się na przechowywanie danych z WhatsAppa na swoich serwerach, tak jak w przypadku Messengera. Obecnie historie rozmów i inne informacje z WhatsAppa trzymane są lokalnie w pamięci urządzenia, a kopie zapasowe można wrzucić tylko na Dysk Google czy iCloud.

Nie dowiedzieliśmy się także, kiedy zmiany zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom. Niewykluczone, że będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Całość wygląda bowiem, jakby była jeszcze we wczesnej fazie rozwoju.

Instagram połączony z Messengerem

Wspomniany wcześniej Alessandro Paluzzi, dostarczył także informacje o planach integracji Instagrama i Messengera. Możliwe będzie wysyłanie wiadomości, prowadzenie wideorozmów, a także udostępnianie postów. Wszystko to wykonamy nie opuszczając Instagrama.

Instagram połączony z Messengerem (fot. Alessandro Paluzzi, Twitter)

Kiedy funkcja pojawi się w aplikacji? Podobnie jak w przypadku integracji Messengera i WhatsAppa, także tutaj nie znamy szczegółów dotyczących premiery. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać.