messenger
(fot. Facebook)

Messenger i Instagram pozwolą wysyłać znikające wiadomości

Facebook rozpoczął wstępne wdrażanie nowej funkcji w aplikacji Messenger i Instagram. Pozwola ona na wysłanie wiadomości znikających od razu po ich odczytaniu. Będziemy mogli poczuć się jak James Bond, który właśnie otrzymał tajne informacje, ulegające zniszczeniu tuż zapoznaniu się z nimi.

Funkcja „Vanish Mode” w komunikatorach Facebooka

Pierwsze oficjalne wzmianki o trybie „Vanish Mode”, czyli znikających wiadomościach, zostały przedstawione w październiku, przy okazji prezentacji nowego wyglądu Messengera. Dowiedzieliśmy się wówczas, że funkcja niebawem zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom.

Jak informuje The Verge, nowy tryb pojawia się już u wybranych użytkowników, ale raczej jeszcze nie mamy do czynienia z masowym udostępnieniem. Niewykluczone, że Facebook początkowo zamierza przeprowadzić wstępne testy.

Messenger i Instagram – znikające wiadomości.
(fot. Facebook)

Funkcja „Vanish Mode” umożliwia wysyłanie nie tylko wiadomości tekstowych, ale również zdjęć, naklejek i innych treści. Niezależnie, co zawiera wysłana wiadomość, będzie ona automatycznie „zniszczona” po odczytaniu przez odbiorcę, a okno czatu zostanie zamknięte.

Znikające wiadomości na Messengerze i Instagramie

Nowość wprowadzana jest jako oddzielna opcja, zarówno w aplikacji Messenger, jak i w bezpośrednich wiadomościach na Instagramie. Należy zaznaczyć, że dostępna jest ona wyłącznie w prywatnych rozmowach. Nie można z niej korzystać w przypadku grupowych konwersacji.

Całość przypomina rozwiązania znane już z Instagrama, czyli znikające zdjęcia i materiały wideo, które można wyświetlić tylko raz. Znikającą wiadomość nie będziemy mogli wysłać każdemu użytkownikowi. Odbiorca musi bowiem wyrazić zgodę, że chce ją otrzymywać.

Tryb „Vanish Mode” w każdej chwili można włączyć lub wyłączyć, przechodząc do ustawień aplikacji. Mamy do czynienia z opcjonalną funkcją, a nie rozwiązaniem skierowanych dla wszystkich, niezależnie od tego, czy chcą z niego korzystać.

Facebook dodaje, że w celu zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa, nadawca będzie informowany w sytuacji, gdy odbiorca wykona zrzut ekranu ze znikającą wiadomością. Ponadto, pojawiają się narzędzie umożliwiające zgłoszenie nieodpowiednich treści wysyłanych w trybie „Vanish Mode”.

Obecnie nie wiadomo, kiedy znikające wiadomości trafią do wszystkich użytkowników Messengera i Instagrama, aczkolwiek prawdopodobnie nie będziemy musieli długo czekać.