Mercedes-AMG A 35

Mercedes zapowiada elektryfikację AMG. Sportowe samochody zmienią się w 2021 roku

Sportowe samochody do niedawna kojarzyły się głównie z silnikami benzynowymi o dużej pojemności. Nikt nie dbał o spalanie, priorytetem był dźwięk silnika V8 czy V10 i oczywiście osiągi. Nadchodzą jednak zmiany, przyszłość ma bowiem należeć do silników elektrycznych i hybryd. Tak, nowe podejście dotknie także sportowe auta. Mercedes właśnie zapowiedział elektryfikację modeli AMG.

Ostatnie premiery samochodów, a także zapowiedzi przyszłych modeli, obfitują w auta wyposażone w silnik elektryczny. Aston Martin pokazał sportowego i elektrycznego Rapide E, który będzie oferował ponad 600 KM. Audi obecnie promuje E-trona, a Volkswagen niedawno pochwalił się nowym elektrycznym SUV-em. Wyraźnie więc widać trend, który niebawem jeszcze mocniej dotknie rynek motoryzacyjny.

Mercedes AMG jako hybryda lub nawet elektryk

Logo AMG kojarzy się z najszybszymi samochodami w ofercie Mercedesa. Często mają one silnik o dużej pojemności i mogą szczycić się świetnymi osiągami. W związku z tym, zapowiedź szefa AMG, Tobiasa Moersa, dla fanów motoryzacji może wydać się dość niepokojąca. Ogłosił on bowiem elektryfikację modeli AMG.

Wspomniani przed chwilą fani motoryzacji, którzy na pierwszym miejscu zawsze stawiają jednostki benzynowe o dużej pojemności, nie powinni jednak obawiać się o przyszłość AMG. Owszem, według zapowiedzi Tobiasa Moersa, od 2021 roku wszystkie nowe modele AMG zostaną zelektryfikowane. Jednakże, nie oznacza to, że nagle znikną samochody z silnikami V6 i V8.

Mercedes-AMG A 35 to wciąż tylko silnik benzynowy. Może się to zmienić już w 2021 roku. (fot. Mercedes)

Nowe Mercedesy AMG wciąż będą posiadały odpowiednie silniki, ale dodatkowo będą one wspierane 48-woltową instalacją elektryczną. Takie rozwiązanie znajdziemy już w Mercedesie E53 AMG, który posiada 3-litrowe V6 i z pewnością nie jest potulną hybrydą do miasta. Instalacja elektryczna będzie za dwa lata występować w każdym AMG. Nie wpłynie ona negatywnie na osiągi czy brzmienie, a może przynieść zestaw korzyści.

Oczywiście przyszłość linii AMG to nie tylko wprowadzenie miękkiej hybrydy. Wysoce prawdopodobne, że pojawią się hybrydy, w których silnik elektrycznych będzie równie ważny, jak silnik spalinowy. Ponadto, oferta powinna z czasem zostać poszerzona o samochód wyposażony wyłącznie w silnik elektryczny. Wystarczy spojrzeć na osiągi topowych wersji Tesli, aby zrozumieć, że auta elektryczne mogą dostarczyć naprawdę sportowych wrażeń, które jak najbardziej pasują do AMG.

Polecamy także:

Elektryczny SUV inspirowany Fordem Mustangiem zapewni 600 km zasięgu

źródło: Road and Track, Motor1