ID. ROOMZZ – to nowy elektryczny SUV Volkswagena

Volkswagen zaprezentował najnowszego członka rodziny ID. – model ID. ROOMZZ. Elektryczny SUV o długości niemal pięciu metrów, ma trafić do sprzedaży już w 2021 roku.

Coraz silniej postępująca rozbudowa miast, ograniczone zasoby paliw kopalnianych oraz dobro o ekologię wymuszają u producentów samochodów poszukiwania nowych rozwiązań komunikacyjnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej koncernów stawia na mobilność elektryczną oraz odnawialne źródła energii.

Reklama

Wśród nich jest także Volkswagen, który w szybkim tempie poszerza rodzinę swoich elektrycznych pojazdów. Po kompaktowym modelu ID, dynamicznym I.D. Crozz, oraz przestronnym I.D. Buzz, niemiecka marka zaprezentowała pierwszy model elektrycznego SUVa – model ID. ROOMZZ.

ID. ROOMZZ to całkowicie bezemisyjny pojazd, który ma służyć zarówno jako samochód rodzinny, jak i biznesowa limuzyna. Volkswagen wyposażył go dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 225 kW oraz stały napęd na cztery koła 4MOTION. Dzięki temu SUV przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 6,6 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h.

Głównym sercem pięciometrowego samochodu ma być oczywiście akumulator o pojemności 82 kWh. Przy pełnym naładowaniu ma on wystarczyć na przejechanie dystansu do 450 km. Volkswagen zapewnia także, że dzięki systemowi szybkiego ładowania o mocy 150 kW, wspomniany akumulator można naładować do 80 procent pojemności w ciągu zaledwie pół godziny.

Prawdziwy przełom czeka jednak we wnętrzu. ID. ROOMZZ ma umożliwić pełną konfigurację foteli w zależności od naszych upodobań. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zarówno kierowca jak i pasażerowie mogą np. obrócić siedziska o 25 stopni do wnętrza pojazdu lub przekształcić je w wygodne leżanki.

Ciekawie prezentują się również materiały wykorzystane w kabinie. Tapicerka foteli została wykonana z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego – podobnie jak ma to miejsce w dostępnym już modelu I3. Na wewnętrznej stronie drzwi znajdują się panele systemu „ID. Light”, w których zastosowano nowy rodzaj forniru. Z kolei system aktywnych filtrów „CleanAir” sprawia, że powietrze docierające do samochodu jest wolne od zanieczyszczeń.

Volkswagen ID. ROOMZZ zostanie zaprezentowany publiczności po raz pierwszy w dniach 18-26 kwietnia podczas Auto Shanghai 2019. Do sprzedaży ma trafić już w 2021 roku. Niestety początkowo tylko w Chinach.

źródło: Volkswagen