MediaTek nie jest zadowolony ze współpracy z TSMC 20
MediaTek logo TSMC logo GlobalFoundries logo

MediaTek nie jest zadowolony ze współpracy z TSMC

Dlatego zleci produkcję części procesorów GlobalFoundries

MediaTek jest bardzo blisko związany z TSMC. Między Tajwańczykami się jednak coś „popsuło”, ponieważ zapadła decyzja, żeby odebrać temu ostatniemu część zleceń i przekazać je wywodzącym się ze Stanów Zjednoczonych GlobalFoundries.

Konkretniej chodzi o procesory, do produkcji których wykorzystywany jest 16-nm proces technologiczny FinFET, czyli zaprezentowanego ponad rok temu Helio P20 oraz zapowiedzianego w lutym tego roku Helio P25. Tego pierwszego możemy znaleźć m.in. w Sony Xperii XA1 i Xperii XA1 Ultra, natomiast drugi z ww. układów napędza na przykład Gionee A1 Plus (który w Polsce dostępny jest jako Allview X4 Extreme).

Co ciekawe, tajwańskie media podają jednak, że MediaTek nie zleci całej produkcji Helio P20 i Helio P25 GlobalFoundries, a tylko jej część (dokładniej połowę). Tajwańczycy zdecydowali się na taki krok z uwagi na fakt, że Amerykanie zaoferowali im niższe stawki niż TSMC. Ich współpraca ma się rozpocząć od 2018 roku.

Ale to jeszcze nie koniec „strat” TSMC. MediaTek zmniejszył bowiem zamówienia na procesory, do produkcji których wykorzystywany jest 28-nm proces technologiczny, o łącznie dwadzieścia tysięcy jednostek. Zdaniem tajwańskich mediów takie poczynania mogą przyczynić się do pogorszenia relacji pomiędzy obiema firmami, choć nikt nie zakłada całkowitego zerwania współpracy. Tajwańczycy bowiem mają razem pracować m.in. nad 7-nm układem (choć MediaTek szuka też innych kontrahentów).

Nie bez wpływu na aktualne poczynania producenta pozostaje na pewno fakt, że praktycznie nikt nie jest zainteresowany jego flagowym Helio X30 – po prostu musiało się to negatywnie odbić na finansach MediaTeka. Z drugiej strony, każda firma zawsze szuka oszczędności i lepszych umów, więc możemy zrozumieć decyzję Tajwańczyków o przekazaniu połowy produkcji Helio P20 i Helio P25 GlobalFoundries.

Źródło: DigiTimes