MediaTek prezentuje procesor stworzony specjalnie dla smartfonów z podwójnym aparatem

Helio P25 – tak nazywa się nowy chip MediaTeka, który już w pierwszym kwartale 2017 roku będzie montowany w smartfonach pojawiających się na mobilnym rynku. Ma on zapewnić znacznie lepsze przetwarzanie sygnału obrazu z podwójnych kamer, które stają się powoli nie tyle wyróżnikiem, co standardem.

Nowy układ oparty jest na ośmiu rdzeniach ARM Cortex-A53, wykonanych w technologii 16nm. Taktowane są one do częstotliwości 2,5GHz i wyposażono je w technologię Imagiq – to właśnie ona ma decydować o lepszych efektach procesowania obrazu z par soczewek.

Reklama

Helio P25 ma łączyć funkcje oszczędzania energii z poprawioną wydajnością pracy wielozadaniowej, a także umożliwiać działanie w różnych trybach aparatu, takich jak zyskiwanie efektu płytkiej głębi ostrości i wysokiej wydajności autoekspozycji.

Oto kilka kluczowych możliwości, jakie wymienił MediaTek przy okazji premiery swojego procesora:

  • wsparcie dla aparatów 24 MPix w wypadku pojedynczego sensora lub podwójnego w tandemie 13 Mpix + 13 Mpix
  • odszumianie obrazu w czasie rzeczywistym dzięki współpracy soczewek kolorowych i monochromatycznych, dodawanie efektu bokeh „w locie”
  • wideo HDR z pełnym podglądem
  • przyspieszenie kalkulacji ekspozycji w trybie Auto od 30%-55%
  • wsparcie dla 6 GB RAM
  • układ graficzny Mali T-880 Dual GPU, taktowany zegarem 900 MHz

Poprzednie procesory z serii Helio są popularnie wykorzystywane w smartfonach różnych producentów. Helio P10, zaprezentowany w czerwcu 2015 roku znalazł się na płytach głównych takich urządzeń jak Sony Xperia XA i XA Ultra, Oppo R9 i HTC One A9s. Helio P20 zaś pojawił się we wrześniu zeszłego roku i instaluje się go na przykład w Elephone P20 i Umi Plus E.

MediaTek przekazuje, że pierwsze smartfony z Helio P25 pojawią się na rynku jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku. Być może z tego typu urządzeniem spotkamy się na targach MWC pod koniec lutego, kto wie?

 

źródło: AndroidAuthority