MediaTek chce, żeby smartfony gamingowe stały się jeszcze tańsze

Ma się to stać za sprawą procesora Helio G70

Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o budżetowych smartfonach gamingowych oraz o stworzonych do tego celu procesorach gamingowych, a to w dużej mierze za sprawą układu Helio G90. Okazuje się jednak, że producent chciałby przenieść smartfony gamingowe na jeszcze niższy poziom cenowy – pomocny w tej kwestii będzie MediaTek Helio G70.

Reklama

Pokusiłbym się o stwierdzenie, że pierwszym budżetowym smartfonem gamingowym jest Xiaomi Redmi Note 8 Pro, oczywiście za sprawą procesora MediaTek Helio G90T. Wyceniony na nieco ponad tysiąc złotych smartfon miał rewelacyjnie nadawać się do gier, co wręcz podkreślała ogłoszona podczas polskiej premiery współpraca z organizacją ESL Polska. Ale MediaTek się nie zatrzymuje i chciałby, aby smartfony gamingowe naprawdę zbłądziły pod strzechy.

Reklama

Zapewne domyślacie się, że jeszcze tańsze smartfony gamingowe są możliwe tylko w przypadku zastosowania w nich budżetowych, acz wystarczająco wydajnych podzespołów. Już od jakiegoś czasu znana jest nam nazwa MediaTek Helio G70, głównie za sprawą informacji na temat smartfona Redmi 9, który ma być wyposażony w ten układ scalony.

Redmi Note 8 Pro z Helio G90 na pokładzie / fot. Tabletowo

Pracujący dla MediaTek Yenchi Lee powiedział w rozmowie z Android Authority, że Helio G70 będzie oczywiście mniej wydajny niż Helio G90T, jednak jego możliwości nie będą dużo mniejsze. Zamysł jest jednak prosty – rynek masowy. Wygląda na to, że producent wiąże z tym układem naprawdę spore nadzieje i liczy, że SoC stanie się tanim i popularnym wyborem do budżetowych smartfonów dla graczy.

MediaTek Helio G70 – rzekoma specyfikacja

Niestety, MediaTek nie pochwalił się jeszcze specyfikacją szumnie zapowiadanego procesora, mamy jednak pewne podejrzenia na ten temat. Jeden z wycieków wskazuje na CPU zbudowany z dwóch rdzeni Cortex-A75 oraz sześciu rdzeni Cortex-A55 wspartych przez układ graficzny Mali-G52 MC2.

Technologia trójklastrowa

Istnieje szansa, że producent pokusi się o zastosowanie technologii trójklastrowej. Co to oznacza? Osiem rdzeni dzieli się na trzy grupy – te najmocniejsze, średnio wydajne oraz energooszczędne, co przy odpowiednim zarządzaniu ich pracą zapewnia, w zależności od potrzeb, niewielki pobór mocy lub dużą wydajność. Warto jednak nadmienić, że ani zaprezentowany niedawno flagowy układ Dimensity 1000, ani wyposażony w 5G ekonomiczny SoC Dimensity 800, nie doczekały się takiego podziału.

Aktualizacje GPU przez Sklep Play? Jeszcze nie w tym roku

Podczas premiery układów Snapdragon 865 oraz Snapdragon 765, Qualcomm pochwalił się, że udostępni możliwość aktualizowania sterowników GPU za pośrednictwem Sklepu Play tak, aby wszystkie poprawki graficzne móc wydawać na bieżąco i niejako niezależnie od producenta telefonu. MediaTek twierdzi, że również zajmuje się tą technologię, ale na pytanie czy zaproponuje taką możliwość jeszcze w tym roku, odpowiedział raczej wymijająco. Oznacza to, że na taką możliwość raczej będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

źródło: Android Authority

Reklama