(fot. GizChina)

Maverick Electric TQi – trzy koła podobno wystarczą do miasta

Targi CES 2020 w Las Vegas obfitują w nowości z rynku motoryzacyjnego. Jednym z ciekawszych zaprezentowanych pojazdów jest z pewnością Mavericks Electric TQi.

Reklama

Patrząc na projekty rozwijane przez firmę Waymo widać, że niebawem może nadejść rewolucja w transporcie miejskim. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy z poziomu smartfona zamawiać taksówkę bez kierowcy. Autonomiczny pojazd przyjdzie do wskazanej lokalizacji, a następnie odwiezie nas do punktu docelowego, poruszając się po publicznych drogach równie sprawnie, jak konwencjonalny samochód prowadzony przez człowieka.

Reklama

Przyszłość transportu zapowiada się interesująco, ale zanim ona nadejdzie, to w miastach mogą pojawić się zupełnie inne pojazdy. Elektryczne, niewielkie trójkołowce, które będą zajmować mało miejsca i oferować wysoki komfort przemieszczania się w wąskich uliczkach oraz po ciasnych parkingach. Jednym z nich może być wspomniany we wstępie produkt firmy Mavericks Electric.

Mavericks Electric TQi

TQi został wyposażony w dwa silniki elektryczne, które pozwalają na osiągnięcie maksymalnej prędkości na poziomie 80 km/h. Wartość raczej w zupełności wystarczająca, aby jeździć po mieście. Z kolei w pełni naładowane akumulatory umożliwiają pokonanie do 200 km.

(fot. GizChina)

Nie mamy do czynienia z pojazdem w pełni autonomicznym. To wciąż człowiek zajmuje się prowadzeniem. Mimo tego, Mavericks Electric zadbało o rozwiązania z 2. poziomu autonomiczności. Na pokładzie znalazł się aktywny tempomat, system ostrzegania przed kolizją, a także funkcja autonomicznego parkowania.

Pojazd wyposażony jest w szereg czujników, kamer i radarów, które ciągle monitorują otoczenie w 360 stopniach. Powinny one sprawdzić się podczas przemieszczania się wąskimi uliczkami, a także podczas parkowania. Samo znalezienie miejsca parkingowego nie powinno być dużym problemem – TQi jest znacznie mniejszy od typowego samochodu.

Producent chwali się podwójnym systemem równoważenia przednich kół, który w założeniach ma zapewnić stabilną i komfortową jazdę. System cały czas monitoruje wychylenia całej karoserii. Do tego dochodzi ABS, kontrola trakcji i inne funkcje wspomagające kierowcę.

Mavericks Electric TQi do sprzedaży zostanie wprowadzony w drugiej połowie 2020 roku. Niestety, nie poznaliśmy jeszcze ceny tego elektrycznego pojazdu z trzema kołami.

Polecamy również:

BlackBerry i Amazon zamierzają chronić samochody przed cyberprzestępcami

źródło: GizChina