Mapy Google nawigacja
(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google zaczynają informować o sygnalizacji świetlnej

Firma z Mountain View testuje nową funkcję w nawigacji. Mapy Google zaczynają pokazywać punkty, w których znajduje się sygnalizacja świetlna.

Mapy Google z dodatkowymi informacjami

Usługa Google, mimo iż ma pewne braki, dla wielu kierowców stała się główną nawigacją. Nie powinno to dziwić, w końcu oferuje bogatą bazę punktów POI, zazwyczaj aktualną siatkę dróg, potrafi sprawnie reagować na korki, a ponadto dostępna jest za darmo. Co więcej, do już dostępnych funkcji niebawem mogą dołączyć informacje o sygnalizacji świetlnej.

Mapy Google z informacją o sygnalizacji świetlnej
Mapy Google – sygnalizacje świetlne (fot. Droid Life)

Nie, Mapy Google nie powiadomią, na którym skrzyżowaniu jest zielone czy czerwone światło. Podczas wyznaczania trasy nie wezmą pod uwagę danych o sygnalizacjach świetlnych. Po prostu na mapie naniesione będą punkty, w których znajduje się sygnalizacja świetlna.

Jak informuje serwis Droid Life, nowość pojawia się już u wybranych osób. Obecnie prowadzone są wczesne testy, więc nie wszyscy użytkownicy w ciągu najbliższych dni otrzymają dostęp do zaktualizowanych map. Światła widoczne są zarówno w trybie przeglądania map, jak i podczas korzystania z nawigacji.

Mapy Google z informacją o sygnalizacji świetlnej
Mapy Google – sygnalizacje świetlne (fot. Droid Life)

W aktualnej wersji ikona wydaje się zbyt mała, co może utrudnić jej dostrzeżenie, szczególnie podczas prowadzenia samochodu, gdy kierowca nie ma czasu na dokładne przyglądanie się wszystkim elementom na ekranie smartfona. Niewykluczone jednak, że w finalnej wersji ikona zostanie powiększona.

Sygnalizacje świetlne tylko dla wybrańców

Jak już wspomniałem, nowość jest obecnie w fazie wczesnych testów. Nie można wymusić jej aktywacji, przykładowo instalując konkretną wersję aplikacji Mapy Google. Zmiana jest wprowadzona po stronie serwerów Google i tylko u części użytkowników. Ponadto, obecne informacje wskazują, że sygnalizacje świetlne pojawiają się jedynie na terenie USA.

Nie wiadomo, czy funkcja ta pojawi się w Polsce, nawet jeśli Google zdecyduje się na udostępnienie jej wszystkim użytkownikom. W końcu, z dostępnością innych funkcji bywa różnie – np. informacjach o obowiązującej maksymalnej prędkości czy aktualnej prędkości samochodu.

Co ciekawe, tym razem pierwsze były Mapy Apple. Firma z Cupertino wraz z iOS 13 wprowadziła informacje o lokalizacji sygnalizacji świetlnych i znaków stop.

Polecamy również: