(fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google ostrzegają, jeśli taksówkarz zjedzie z trasy. Nowość dostępna w Polsce

Google rozpoczęło udostępnianie nowej funkcji w Mapach Google na całym świecie. Na liście wybranych krajów znalazła się m.in. Polska. W założeniach nowość ma ułatwić identyfikację próby oszukania przez taksówkarza.

Podróżuj bezpiecznie z Mapami Google

Pierwsze informacje o opcji „Stay safer” pojawiły się w czerwcu. Wówczas dowiedzieliśmy się, że wystartowały testy funkcji, która powinna okazać się przydatna podczas korzystania z taksówek lub innych form transportu, w których trasę pokonujemy samochodem jako pasażer.

Reklama

Natomiast teraz, jak wskazuje serwis XDA Developers, opisywana funkcja wdrażana jest globalnie u większości użytkowników. Można z niej skorzystać również w Polsce – opcja „Podróżuj bezpiecznie” pojawia się w Mapach Google w wersji na Androida. Nie zauważyłem jej jeszcze w wydaniu aplikacji na iOS. Niewykluczone, że właściciele sprzętu z logo nadgryzionego jabłka będą musieli trochę dłużej poczekać.

Funkcja „Podróżuj bezpiecznie” (fot. Tabletowo.pl)

Alerty o zjechaniu z trasy są automatycznie wyświetlane, gdy kierowca odsunie się o 500 metrów lub więcej od wstępnie wyznaczonego kursu. Odległość jest jak najbardziej wystarczająca, aby Mapy Google mogły wykryć, że pokonujemy zauważalnie dłuższą drogę, co przykładowo może wiązać się z wyższymi kosztami skorzystania z usługi transportu.

Wykrywanie oszustw nie jest jedynym celem wprowadzonej funkcji „Podróżuj bezpiecznie”. Jak sama nazwa wskazuje, Google zamierza również zwiększyć bezpieczeństwo podróży. Możliwe jest bowiem szybkie udostępnienie naszego położenia znajomym, aby mogli oni w czasie rzeczywistym śledzić podróż.

Jak skorzystać z bezpiecznych podróży w Mapach Google?

Nowa opcja dostępna jest podczas wyznaczania trasy. Musimy wpisać punkt docelowy, a następnie na dolnej belce wybrać przycisk Podróżuj bezpiecznie. Dostępne są dwie opcje:

  • Udostępnij podróż na żywo – zapewnia wybranym znajomym podgląd naszej bieżącej lokalizacji,
  • Alerty o zjechaniu z trasy – otrzymujemy alerty, gdy taksówka lub samochód zjedzie z wyznaczonej trasy.

Jak już wspomniałem, nowość obecnie wprowadzana jest u użytkowników Map Google na Androidzie. Jeśli nadal nie posiadasz opisywanej opcji, to sprawdź czy masz najnowszą wersję aplikacji. Możliwe jest również, że mimo zainstalowanych aktualizacji, funkcja nie będzie widoczna – Google, podobnie jak w przypadku innych zmian, wprowadza bezpiecznie podróże stopniowo.

Polecamy również:

Mapy Google coraz bliżej Waze. Oto nowe opcje zgłaszania zdarzeń drogowych

źródło: XDA Developers, własne