MacBook Pro 2020
MacBook Pro 2020 (fot. Apple)

Huby USB-C nie powinny już uszkodzić Macbooka. Apple wydało odpowiednią aktualizację

Właściciele MacBooków Pro i Air, którzy korzystają z adapterów podłączanych przez złącze USB typu C, powinni jak najszybciej pobrać macOS Big Sur 11.2.2. Aktualizacja naprawia bowiem poważny błąd.

Niekompatybilne huby USB-C mogły uszkodzić MacBooka

Zaledwie kilkanaście dni po wydaniu aktualizacji 11.2.1, która rozwiązuje problem z błędnie działającym instalatorem systemu operacyjnego, Apple udostępniło kolejny zbiór poprawek. Oficjalny opis zmian przedstawia się następująco:

Uaktualnienie macOS Big Sur 11.2.2 chroni MacBooki Pro (z 2019 roku i nowsze) oraz MacBooki Air (z 2020 roku i nowsze) przed uszkodzeniami w wyniku użycia niekompatybilnych koncentratorów i stacji dokujących z zasilanymi gniazdami USB‑C.

Niestety, firma z Cupertino nie zdradza tutaj zbyt wielu szczegółów, a także nie informuje z jakim dokładnie błędem mamy do czynienia. Wysoce prawdopodobne jednak, że chodzi o sporadyczne sytuacje, gdy po podłączeniu adaptera przez USB typu C, dochodziło do nieodwracalnego uszkodzenia laptopa.

macOS Big Sur – aktualizacja.
macOS Big Sur 11.2.2 (fot. Tabletowo.pl)

Niektórzy wówczas wskazywali, że wina leży wyłącznie po stronie źle zaprojektowanych i nieprzetestowanych przejściówek i różnych stacji dokujących, ale niekoniecznie musi to być prawdą. Możliwe, że problem wynikał także z błędów w oprogramowaniu.

Na szczęście, jeśli Apple faktycznie udało się w pełni usunąć problem, to użytkownicy nie powinni już obawiać się podłączania „niekompatybilnych” akcesoriów. Mimo wszystko, należy pamiętać, że zaleca się korzystanie z oryginalnych akcesoriów lub tych oficjalnie certyfikowanych przez Apple. Owszem, kosztują one więcej, ale mamy pewność ich poprawnego działania.

Nie tylko dla najnowszych Maków

Aktualizacja macOS Big Sur 11.2.2 skierowana jest dla MacBooków Pro z 2019 roku i nowszych, a także modeli Air z 2020 roku i nowszych, ale dostępna jest również dla innych komputerów z Cupertino. Pojawiła się chociażby na moim MacBooku Pro z 2017 roku. W związku z tym, najpewniej zawiera ona także mniejsze poprawki, o których firma Tima Cooka nie wspomina.

W celu pobrania nowej wersji macOS, należy przejść do ustawień systemu i następnie wybrać opcję „Uaktualnienia”. W moim przypadku rozmiar paczki poprawek to 2,17 GB.