(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Lyft i Aptiv chcą dostosować samochody autonomiczne dla osób niewidomych

Samochody w założeniach potrafiące poruszać się po publicznych drogach bez pomocy człowieka, nadal pozostają w fazie wczesnych testów. Jednakże, już niebawem mogą w wielu krajach stać się dostępne, a wówczas przyniosą rewolucję w motoryzacji, która będzie dotyczyć również osób słabowidzących, niewidomych i starszych.

Reklama

Dziś jazda samochodem wymaga pewnej sprawności, a także posiadania dobrego wzroku. Zadaniem kierowcy jest bowiem odpowiednie i szybkie reagowanie na różne sytuacje na drodze, a także poruszanie się tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W związku z tym, wiele osób starszych decyduje się na zrezygnowanie z prowadzenia auta, a niewidomi po prostu muszą siedzieć na miejscu pasażera lub korzystać z innych środków transportu.

Wspomniane przed chwilą osoby mogą w niedalekiej przyszłości otrzymać wygodny sposób pokonywania większych odległości. Rozwiązaniem ich wielu problemów będą bowiem samochody w pełni autonomiczne. Koniec z męczeniem się z autobusami, pociągami czy proszeniem innych osób o pomoc. Wystarczy, że wsiądą do auta autonomicznego, a następnie wskażą cel podróży i zostaną dowiezieni dokładnie z punktu A do punktu B.

(fot. Lyft)

Samochody autonomiczne będą musiały zostać dostosowane do obsługi przez niewidomych. Zauważyły to właśnie firmy Lyft i Aptiv, które podjęły decyzję o rozpoczęciu współpracy z amerykańską Narodową Federacją Niewidomych. Celem jest stworzenie odpowiedniego interfejsu dostosowanego do osób słabowidzących lub niewidomych. Musi on sprawdzać się zarówno przed zamówieniem autonomicznego pojazdu, podczas wyznaczania celu, jak i również powinien zapewniać odpowiednie informacje o bieżącej sytuacji podczas podróży.

Zaprojektowane rozwiązania mogą pomóc nie tylko osobom ze słabym wzrokiem, ale także chorującym na padaczkę, osobom starszym czy kierowcom, którzy utracili możliwość prowadzenia samochodu lub musieli zrezygnować ze względów zdrowotnych. Oczywiście to tylko część przykładów – autonomiczne pojazdy mogą pomóc naprawdę dużej grupie osób.

No cóż, autonomiczne samochody może i odbiorą nam radość z jazdy i poczucie wolności podczas prowadzenia, ale ambitne plany firm Lyft i Aptiv pokazują, że rewolucja w motoryzacji przyniesie też wiele korzyści. BMW twierdzi, że w przyszłości wciąż będzie miejsce na auta stworzone dla kierowcy, jak Vision M Next. Niewykluczone więc, że uda się połączyć przyjemność prowadzenia z pomocą osobom niewidomym i starszym.

Polecamy także:

Volkswagen stworzy swój własny samochodowy system operacyjny

źródło: Lyft