Volkswagen stworzy swój własny samochodowy system operacyjny

Niemiecki koncern stworzył nowy dział, którego celem ma być rozwój oprogramowania samochodowego. Po to, by uniezależnić się od zewnętrznych dostawców systemów.

Współczesne samochody to w dużej mierze potężne komputery na kołach. Podobnie jak nasze domowe pecety, potrzebują ogromnej mocy i sprawnie działających systemów operacyjnych do obsłużenia wszechobecnych technologii.

Podczas gdy większość koncernów korzysta z oprogramowania niezależnych dostawców, Volkswagen postanowił wyróżnić się na ich tle i stworzyć swój własny samochodowy system operacyjny.

VW.os – bo taką nazwę ma nosić, wraz ze specjalnie tworzoną na potrzeby przechowywania informacji chmurą online, wymagał powołania zupełnie nowego działu „Car.Software” oraz zatrudnienia 5000 ekspertów z branży komputerowej. Ich zadaniem będzie rozwój układów elektrycznych i elektroniki, systemów komunikacji oraz technologii autonomicznych. Nowi eksperci mają także działać w takich obszarach jak User Experience (UX), Cloud Architecture oraz e-commerce.

Car.Software

Tworzony system ma być jednolitym oprogramowaniem łączącym wszystkie istotne funkcje występujące w markach i modelach grupy VAG. Stosując jednolitą platformę, Volkswagen chce uzyskać korzystne efekty wynikające z dużej skali produkcji. Ma to pozwolić m.in. znacznie ograniczyć koszt integracji oprogramowania w pojedynczym aucie.

To zresztą nie jedyne zalety niezależności. Obecnie w pojazdach marki Volkswagen stosuje się do 70 modułów sterujących z oprogramowaniem pochodzącym od 200 różnych dostawców. System tworzony od podstaw nie tylko pozwoli zmniejszyć stopień jego skomplikowania, ale oznacza też większe możliwości w kwestii aktualizacji czy dostosowania interfejsu.

Co więcej, produkcja pojazdów połączonych cyfrowo, już niebawem może wynieść nawet 10 milionów pojazdów. Wraz z rosnącą liczbą aut włączonych w cyfrowe ekosystemy, będą się one stawać coraz bardziej atrakcyjne dla nowych partnerów i klientów.

Kiedy pojawią się pierwsze samochody wyposażone VW.os? Na razie nie wiadomo. Koncern zapewnia jednak, że do 2025 roku będą z niego korzystać już wszystkie pojazdy produkowane przez niemieckiego producenta.

Źródło: VW