Już w ponad 300 miejscowościach można korzystać z LTE Plus Advanced z prędkością do 500 Mb/s 14
fot. Pixabay

Już w ponad 300 miejscowościach można korzystać z LTE Plus Advanced z prędkością do 500 Mb/s

Wymagania klientów nieustannie rosną, dlatego Plus stale inwestuje w swoją infrastrukturę. Jednym z flagowych rozwiązań (przynależącego do Grupy Cyfrowy Polsat) operatora jest LTE Plus Advanced. Zielony właśnie poinformował, że już w ponad 300 miejscowościach użytkownicy mogą korzystać z internetu z prędkością nawet do 500 Mbit/s.

Jak podaje Grupa Cyfrowy Polsat, zasięg internetu LTE Plus Advanced, w oparciu o agregację dwóch częstotliwości, obejmuje już ponad 54% populacji Polski. Jednocześnie nieustannie realizowane są inwestycje w nadajniki, agregujące pasma w trzech częstotliwościach. Pierwszym miastem na mapie z tym rozwiązaniem był Białystok, w którym wykonano agregację pasm 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz, dzięki czemu stworzono zasób częstotliwości o łącznej szerokości pasma 50 MHz. W tym samym czasie realizowana jest również agregacja trzech pasm (2600 MHz, 1800 MHz i 800 MHz), przekładającą się na łączną nośną o szerokości 45 MHz. Tak skonfigurowane stacje znajdują się w 215 miejscowościach na terenie całego kraju.

Wraz z agregacją pasm w trzech częstotliwościach wprowadzana jest modulacja 256 QAM, która pozwala zwiększyć maksymalne prędkości pobierania danych aż o 1/3 (33%). Wspomnianą modulację stosuje się na stacjach 3CA LTE-Advanced na częstotliwościach 2600 MHz + 2100 MHz + 1800 MHz, dzięki czemu użytkownicy mogą pobierać dane z prędkością nawet 500 Mb/s! Po raz pierwszy zastosowano ją właśnie w Białymstoku, lecz obecnie można ją spotkać również w wielu innych stacjach bazowych na terenie całej Polski.

Jak wspomniałem, w zasięgu LTE Plus Advanced znajduje się już ponad 54% populacji polski. Do tego mieszkańcy ponad 300 miejscowości mogą pobierać dane z prędkością od 300 Mb/s do nawet 500 Mb/s, chociaż oczywiście należy posiadać obsługujące takie standardy urządzenie. Naturalnie wpływ na jakość połączenia ma także położenie względem nadajnika.

Na koniec trzeba przyznać, że Plus dość sprawnie uporał się z upowszechnieniem LTE Plus Advanced, wykorzystującego agregację do trzech pasm. W Białymstoku odpalono je bowiem niewiele ponad pół roku temu – to godne pogratulowania osiągnięcie.

Źródło: informacja prasowa