Ważne

Plus i Cyfrowy Polsat przyspieszają swój internet LTE niemal do 500 Mbit/s

Nikt nie lubi wolnego internetu. Operatorzy również. Dlatego każdy z nich inwestuje w swoją sieć, aby klienci mogli śmigać po niej z jak największymi prędkościami. Plus i Cyfrowy Polsat nie są wyjątkiem. Co więcej, właśnie udało im się przyspieszyć oferowany przez nich internet LTE do prawie 500 Mbit/s.

Co prawda na razie wyłącznie w Białymstoku, ale w planach są kolejne lokalizacje. Tak zawrotną – jak na internet mobilny – prędkość operator osiągnął poprzez agregację trzech pasm o częstotliwościach 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz o łącznej szerokości 50 MHz. Uruchomiono także modulację 256 QAM, dzięki czemu transfer danych na zagregowanym pasmie jest szybszy o 33% i koniec końców może osiągnąć poziom nawet 498 Mbit/s.

Przy okazji Plus zaimplementował technologię MIMO 4×4 na paśmie o częstotliwości 2600 MHz, co pozwoliło podwoić prędkość internetu mobilnego w tym paśmie nawet do 300 Mbit/s. Wszystkie wymienione powyżej zabiegi przełożą się na wyższą jakość internetu i zdecydowaną poprawę komfortu korzystania z niego – wszystko powinno ładować się w mgnieniu oka, użytkownik zapomni o zjawisku buforowania się materiałów podczas streamowania filmów i muzyki.

Do tego tak skonfigurowana sieć ma większą pojemność, dzięki czemu dostęp do wysokiej jakości szerokopasmowego internetu mobilnego ma znacznie więcej użytkowników. W dodatku połączenie w tym przypadku jest o wiele stabilniejsze, co przekłada się na lepszą jakość i większy komfort korzystania z usługi. A to jest kluczem do serca każdego klienta.

Jak wspomniałem, w pierwszej kolejności dostęp do ultraszybkiego internetu mobilnego dostali mieszkańcy Białegostoku. Plus planuje wdrażać to rozwiązanie również w innych miejscowościach, aczkolwiek celem operatora jest nie zwiększanie pokrycia, tylko rozbudowanie pojemności sieci w konkretnych lokalizacjach. Oznacza to więc zapewne, że po prostu nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać – tylko ci, którzy mieszkają na najbardziej “oblężonych” terenach.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze

 • Edward Piotrowski

  Plus teraz nie wyrabia się nawet w Warszawie.Niech poprawią to co mają.

  • anemusek

   Dlatego za pokazowy lab posłużył Białystok. Pewnie nie sam Białystok tylko puszcza białowieska xD
   Wyjaśniło się już po co wycinka – nie Kornik ale maszty ;p

   • MarcinS

    Otwieranie przestrzeni, żeby liście zasięgu nie tłumiły.

  • Paweł Piekarski

   https://uploads.disquscdn.com/images/48495235260fecb6b1232fe78b71e15d5684972b368aa7d89df8f240623bf997.png Ostatnio jadąc autobusem, wracając z pracy osiągnąłem taki wynik:

   • Jarek Siedlak

    W okolicach Hali Mirowskiej właściwie między 4 stacjami plusa koło parku zapewne niezbyt tłocznego w środku nocy…

 • mar jak

  Gdzie bym nie sprawdzał to ledwie 1-2 mbps. Wolno rwie tragiczny ping w trasie co chwila zmiana bts lub brak zasięgu. Gdzie tu do 500? Nie róbcie ludziom wody z mózgu

  • Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Właśnie słowem klucz jest “do”. Te 500mbps można uzyskać, ale w laboratorium.

   • Misio

    Nawet w laboratorium jest problem. Te 500Mbps to raczej teoretyczne wyliczenia są. Praktyka mówi o maksymalnie połowie tego. Do tego trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że to LTE2600, więc w budynku już nie masz zasięgu. Zresztą z 2100 też może być problem. Więc albo antena na zewnątrz, albo nie wiem po co komu w telefonie 200Mbs przy takich limitach jak w Plusie.

 • Zygmunt Lasota

  Plus to dno gdzie 500 mbt ja mam 10 i piszą b. szybki

  • mozilla007

   U mnie akurat pobieranie dochodzi do 150mbps, A wysyłanie około 80mbps. Katowice.

 • kuczmil

  Mam Plusa i youtube w Warszawie działa na FHD bez problemu.

  • Damian

   To słabo, jak na FHD potrzeba 5-6 Mbit/s.

  • PLTSHUNTER

   FHD? Chłopie mamy 2017 rok, FHD to działało na mobilnym kilka lat temu
   Jak działają ci materiały 4K(20-30Mbps min) to jest dobrze

 • Piotr Wojciech

  Plusa największemu wrogowi nie polecam. W mojej lokalizacji (Al. 29 Listopada w Krakowie koło Cmentarza Rakowickiego – 1 km w linii prostej od Starego Miasta) w ciągu 3 lat korzystania z Power LTE Plusa średnie prędkości obniżyły się z ok. 19/20 Mb/s do max 10 Mb/s. Gdy zapytałem ich mailowo czy mają w planach coś z tym zrobić (np. zaimplementować LTE-A), dowiedziałem się, że dla mojej lokalizacji takich planów nie ma. Jeszcze tylko 10 razy po 24,99 zł i żegnaj. Bez żalu!

  • Paweł T

   Pogadaj z Prezydentem Krakowa. U Was się nie da sieci budować. Postawic nowy nadajnik-niemozliwe.
   Właśnie w tym miejscu 256qam i mimo4x4 mocno by pomoglo bo to prace nie wymagające zgłoszeń czy pnb

  • Misio

   Ciesz się. Ja mam z agregacją (chociaż to pewnie nędzne 800+1800) jakieś 1.5Mb w Plusie. Na szczęście używam w domu Playa, który jako jedyny ma jakąś sensowną prędkość (też tyłka nie urywa).

 • Wiesław Witek

  zgodnie z §8 pkt 6 Regulaminu Świadczenia Usług Telekomunikacyjnych Internetu: „Cyfrowy Polsat zapewnia minimalną przepływności pobierania i wysyłania danych (downlink / uplink) na poziomie 8 kbps przez 98% czasu trwania transmisji danych na obszarze objętym zasięgiem usług transmisji danych

  • PLTSHUNTER

   I dlatego z usług solorza się nie korzysta. FUP który jaki jest to każdy wie, żałosna jakość produktu i miliony wpompowane w marketing

 • Bartosz G.

  A w play slaby zasieg i 1.5mb/s. Dziadostwo nie firma

 • mobile4you

  Piszą, że przyśpieszyli swój internet. Ja czekam, żeby przyśpieszyli mój.

 • Michał

  A w playu dalej płaca 10 tysięcy dla posiadaczy wysokich budynków za mozliwość zamontowania anteny

  ____________

  http://www.tarnow-serwis.pl/

 • rebro18

  Przyspiesza zeby za chwile zalozyc lejek ….

 • Illutorium

  Przy bezstratnym wideo na FFV1 (Kodek z FFMpeg) to wciąż delikatny bufor do ładowania ale o wiele mniejszy. (Przy bezstratnym audio bufor ładowania nie występuje)

 • Paweł

  Tak właśnie działa u mnie super szybki internet z Plusa wieczorami po godz 17. Dodam że nie przekroczyłem pakietu danych i mieszkam 500m od nadajnika. https://uploads.disquscdn.com/images/44f76e256a428975a8ff545eff421da8ae593e132e3c4236bd02ec5fb4ca7bba.jpg

 • predkosc_komiczna

  Teraz jeszcze szybciej? ;D Gdańsk Śródmieście. Z 30 Mbps DL w maju 2016 do 5 Mbps wieczorami w maju 2017 (i tak do dziś). Polecam! Na odpowiedź na zgłoszenie co się dzieje z ich LTE czekałem 40 dni, by dowiedzieć się, że “dział techniczny dokonał sprawdzenia statystyk radiowych lokalnych stacji bazowych i nie stwierdzono, aby występowały nieprawidłowości w ich działaniu. Ruch danych jest poprawnie przenoszony, a współczynniki jakościowe nie wskazują na uszkodzenia.” Nie ma uszkodzenia, jest wszystko w porządku, klient się czepia. Zaprawdę polecam! ;) Nic tak nie poprawia samopoczucia i zdrowia jak próba obejrzenia video na YT czy netflixie wieczorem za pomocą netu z Plusa ;) Lepiej wyjść z psem na spacer niż się wq…

 • Janusz

  Kolejna propaganda plusa. Najgorszy operator w polsce. Chwala się transferami 0,5Gb/s a po przekroczeniu pakietu ich lichwiarska oferta zwalnia do 20Mb/s z automatu. Potem po przekroczeniu połowa pakietu i oto taki mamy efekt http://www.speedtest.net/my-result/6760147115. Taki internet to ja mogę mieć w pewnej sieci za darmo prócz kosztów aktywacji i wysłania listu. Zasłaniają się tajeminczym FUPem zamiast go w prost przedtawić przy podpisaniu mowy. Konsultanci plusa wciskają bajki że internet nielimitowany od 4 lat. Pomarańczowy operator w prost mówi ile jest transferu i kiedy do ilu zwalnia oferując w tej samej cenie 3 krotnie większy transfer.

 • Htc Desire

  Ja mam internet od airmax pl i smiga zawsze tak samo dobrze po 200Mega wyniki zawsze w obie strony do tego publiczne ip, brak lagow https://uploads.disquscdn.com/images/fad6f99bd5ce41f5deefbd980cc7fc14368bbcd6d9d1948504cb36f388085809.jpg

 • mazak

  Póki co, nie mam takiej potrzeby. Jestem w Aero2 i tam mam 30 gb za 30 zł, a prędkość na moje potrzeby jest w sam raz.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona