(fot. LG)

Nowe lodówki Samsunga i LG z kamerami i sztuczną inteligencją

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest już w domowych komputerach, smartfonach, usługach internetowych czy samochodach. Najwyższy czas, aby na dobre rozgościła się w nowoczesnych lodówkach.

Samsung Family Hub

Pierwsza lodówka Samsunga z linii Family Hub zadebiutowała podczas targów CES 2016. Wówczas wrażenie mógł zrobić wbudowany spory ekran. Zapewnia on dostęp do zestawu przydatnych aplikacji, a także umożliwia podgląd z kamer. Tak, w środku lodówki znalazły się kamery, dzięki czemu nie musimy jej otwierać, aby sprawdzić czy nie brakuje jakiś produktów.

Najnowsza generacja lodówki Samsung Family Hub zostanie zaprezentowana na zbliżających się targach CES 2020, a producent już teraz przedstawił najważniejsze nowości. Najbardziej interesujące są usprawnione kamery ViewInside z technologią rozpoznawania obrazów.

(fot. Samsung)

Kamery używają sztucznej inteligencji, aby skanować i identyfikować zawartość lodówki. Pozwala to na gromadzenie informacji o dodanych produktach, a także o tych, które właśnie się kończą. W założeniach, użytkownik powinien wówczas otrzymać odpowiedni komunikat, sugerujący uzupełnienie zapasów.

Kolejne nowości związane są już z jedzeniem. Oprogramowanie lodówki może polecać przepisy dostosowane do wcześniej ustawionych preferencji żywnościowych. Funkcja pozwala na stworzenie nawet tygodniowego planu. Z kolei lista zakupów jest generowana automatycznie, uwzględniając przy tym m.in. liczbę gości.

LG InstaView

Podczas tegorocznych targów własną lodówkę ze sztuczną inteligencją pokaże również LG. Nowy model InstaView otrzyma technologię ThinQ drugiej generacji. Podobnie jak w Samsung Family Hub, wbudowane kamery będą analizowały zawartość lodówki.

LG informuje, że:

Produkty spożywcze wkładane do lodówki lub wyjmowane z niej, będą rejestrowane przez zaawansowany system analizy obrazu ze sztuczną inteligencją, który na bieżąco będzie dostarczał informacje o zawartości lodówki. Dzięki tym informacjom, nowa lodówka LG InstaView ThinQ będzie mogła proponować dania do przyrządzenia z dostępnych składników. Udoskonalona technologia będzie nawet ostrzegać domowników o kończących się zapasach i sugerować zakupy, zanim rodzina wróci do domu i np. odkryje, że skończyły się jajka.

(fot. LG)

W ramach ciekawostki, warto wspomnieć o jeszcze jednej lodówce LG z linii InstaView. Na targach CES 2020 zobaczymy również model z wytwornicą lodu Craft Ice. Producent chwali się, że to pierwsza lodówka na świecie, która została wyposażona w urządzenie do wytwarzania lodu w kulkach. Trzeba przyznać, że wyglądają one całkiem efektownie i jak podaje LG, topią się wolniej od klasycznych, sześciennych kostek.

źródło: The Verge, materiały prasowe