LG ponownie przymierza się do produkcji własnego procesora. A nawet dwóch: LG EPIK i LG KROMAX 19
fot. Pixabay

LG ponownie przymierza się do produkcji własnego procesora. A nawet dwóch: LG EPIK i LG KROMAX

LG ma już w swojej historii epizod, związany z produkcją autorskiego procesora, ale – szczerze mówiąc – nieszczególnie udany, dlatego większość zapewne o tym układzie albo zapomniała, albo nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Wszystko jednak wskazuje na to, że Koreańczycy nie odpuścili sobie całkowicie tego tematu i wciąż mają ambicje, aby zaistnieć na rynku układów scalonych.

Pierwszym procesorem LG był NUCLUN, który trafił do LG G3 Screen. Jego kariera zaczęła i skończyła się jednak na tym modelu, ponieważ producent nie zdecydował się wyposażyć w niego już żadnego innego smartfona (zapewne przez dość kiepskie osiągi w porównaniu z bezpośrednią konkurencją). W dodatku z uwagi na dostępność G3 Screen tylko na jednym, południowokoreańskim rynku, o autorskim układzie LG usłyszała stosunkowo mała grupa osób.

LG ponownie przymierza się do produkcji własnego procesora. A nawet dwóch: LG EPIK i LG KROMAX 20

Ale OK, początki zawsze są trudne i nie można od razu skreślać LG. I faktycznie, Koreańczycy się nie poddali i zaczęli opracowywać kolejny procesor – NUCLUN 2. Co ciekawe, pierwsze testy sugerowały, że szykuje się prawdziwy „demon wydajności”, ponieważ z łatwością pokonywał on Exynosa 7420 Samsunga, czyli swego czasu najwydajniejszy układ na rynku.

I chociaż o NUCLUN 2 słyszeliśmy jeszcze kilkukrotnie, to pod koniec 2015 roku temat się urwał i zupełnie ucichł. Wydawało się więc, że projekt został anulowany, albo odłożony na lepsze czasy. I być może właśnie – po prawie dwóch latach – one nadeszły, ponieważ w sieci pojawiła się informacja, że LG ponownie przymierza się do produkcji własnego układu. A nawet dwóch. I to całkiem na poważnie, ponieważ Koreańczycy zastrzegli już dwa znaki towarowe, stworzone z myślą o procesorach: LG EPIK i LG KROMAX.

Coś więc ewidentnie jest na rzeczy, jednak cały czas nie wiadomo, czy LG ponownie stworzyło procesor do smartfonów, czy Koreańczycy tym razem spróbują napędzić swoimi układami urządzenia z innego segmentu. Mimo wszystko, skoro machina ruszyła, należy się spodziewać kolejnych przecieków i czekać na rychłą premierę autorskich SoC tej firmy.

Źródło: TMDN, TMDN dzięki Phone Arena