Ważne

W skrócie: pierwsze informacje o nowym układzie LG i kolejnej rodzinie urządzeń mobilnych Samsunga

W tym rok najmocniejszy układ dla smartfonów stworzył Samsung. Oczywiście mam tu na myśli Exynosa 7420, który bezproblemowo poradził sobie ze Snapdragonem 810, który nadal boryka się z kilkoma problemami. Koreańczycy mogą być jednak pewni, że dominacja tego SoC wkrótce się skończy. Jednym z głównych rywali będą nadchodzące dziesięciordzeniowe Mediateki, a także nowy układ LG NUCLUN.

Pierwsza generacja układu NUCLUN została zastosowana w LG G3 Screen. Cóż, zdecydowanie nie był to smartfon znacznie lepszy od rywali pod względem wydajności, ale stanowił pole doświadczalne dla koreańskich inżynierów. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy poznamy NUCLUN 2.

Nowy SoC będzie korzystał z dobrodziejstw technologii ARM big.LITTLE. Pierwszy klaster wyróżni się czterema rdzeniami ARM Cortex A72 2,1 GHz, a drugi kwartetem energooszczędnyych ARM Cortex A53 1,5 GHz. Całość ma zostać wykonana w procesie technologicznym 16 nm, natomiast za produkcją będzie odpowiedzialny TSMC.

Pojawiły się w dodatku pierwsze wyniki z benchmarków. Testowy model z NUCLUN 2 osiągnął w Geekbench niewiele lepsze rezultaty niż finalna wersja Samsunga Galaxy S6, więc potencjał nowego układu LG jest spory. Jestem ciekaw, w których przyszłych modelach go spotkamy.

geekbench-lg-nuclun

Druga interesująca wiadomość dotyczy Samsunga. Otóż Koreańczycy zamierzają wprowadzić na rynek nowe modele o oznaczeniach kodowych SM-G550 i SM-G600, które prawdopodobnie będą nazywały się, odpowiednio, Galaxy O5 i O7. Niestety nie wiadomo, z której półki cenowej byłyby te urządzenia. Może to nowa linia budżetowych telefonów, bardziej przystępna cenowo niż seria J?

Na koniec zostały wieści o kolejnej generacji Exynosa, która będzie się opierała o autorskie rdzenie, zapewne bazujące na ARM Cortex A72. Wstępne rezultaty są obiecujące (Geekbench Single-Core: 2136, Multi-Core 7497). Względem 7420 nowy układ jest znacznie szybszy, ale na jego premierę przyjdzie nam poczekać do następnego roku. Najbardziej prawdopodobne, że pojawi się w Galaxy S7 lub dopiero Note 6.

źródło: mobile-dad przez GSM Dome, Phone Arena; Sammobile; Weibo przez WCCF Tech, Sammobile

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona