acer predator helios 16 ces 2023 grafika
Acer Predator Helios 16 (fot. Acer)

Laptopy Acer Predator na 2023 rok to dwa silne drapieżniki

Choć laptopowe nowości Acera z serii Predator, przeznaczone dla graczy, różnią się rozmiarem, nie można odmówić im jednego: razem tworzą paczkę naprawdę groźnych rywali w gamingowej dżungli.

Predator Helios – kiedy liczy się wydajność

Nowi członkowie rodziny gamingowych laptopów Tajwańczyków to Acer Predator Helios 16 oraz Predator Helios 18. Jak można się domyślić, odróżnia ich rozmiar wykorzystanego ekranu.

Mniejszy z laptopów kusi 16-calowym ekranem w proporcjach 16:10, rozdzielczością WQXGA oraz częstotliwością odświeżania obrazu o wartości od 165 do 240 Hz. Dla najbardziej wymagających graczy przygotowano również wariant oparty o technologię Mini LED z odświeżaniem obrazu 250 Hz, oraz technologią AUO AmLED gwarantującą 1000 nitów szczytowej jasności, kontrast 1000000:1 oraz 100% pokrycie gamy kolorów DCI-P3.

Podobne wrażenia oferuje większy bliźniak, czyli 18-cali w rozdzielczości WUXGA i odświeżanie o wartości 165 Hz, WQXGA i częstotliwość od 165 do 240 Hz lub opcję Mini LED AUO, podobnie jak w „szesnastce” – z 250-hercową matrycą, wysokim kontrastem oraz całkowitym pokryciem gamy kolorów DCI-P3.

Laptopy Acer Predator – duża moc, jeszcze więcej ciepła

Braci Acer Predator o wiele bardziej łączy natomiast to, co znajdziemy w środku. Każdy z nich w sekcji CPU proponuje 13. generację procesorów Intel Core i9 lub i7, a o najlepsze wrażenia wizualne zadbają karty graficzne z serii NVIDIA GeForce RTX 4000.

Po każdym z Predatorów możemy spodziewać się też od 16 do 32 GB RAM w technologii DDR 5 i taktowaniu 4800 Mhz oraz nawet do 2 TB miejsca na dane na dysku PCIe NVMe 4. generacji.

Zgodnie z prawem Joule’a tak duża ilość energii, jaką generuje procesor oraz karta graficzna, musi zostać odpowiednio odprowadzona. Dlatego Acer nie zignorował w serii Predator systemu chłodzenia.

W każdym Heliosie drzemią więc metalowe wentylatory AeroBlade 3D 5. generacji oraz prostokątne w przekroju ciepłowody odprowadzające nadmiar ciepła. W celu dodatkowego obniżenia temperatury na każdy procesor będzie nałożona pasta termiczna na bazie ciekłego metalu.

Wisienką na torcie jest zastosowanie podświetlanej klawiatury z niskim skokiem klawiszy i anti-ghostingiem, kontroler Ethernet Intel Killer E2600 z technologią Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675 oraz miesiąc darmowego Xbox Game Passa.

Oczywiście, żeby trzymać z tak silnymi osobnikami, trzeba się czymś wykazać. W tym przypadku wystarczy zasobność Waszego portfela.

Acer Predator Helios 16 będzie możliwy do kupienia już w lutym tego roku. Ceny zaczną się od 2399 euro (~11200 złotych). Miesiąc później na rynek trafi Predator Helios 18 w cenie 2499 euro (~11660 zł). Cóż, nikt nie obiecywał że najsilniejszy drapieżnik w dżungli będzie współpracował z Wami za darmo.