Huawei MateBook 13 2020 laptop
Huawei MateBook 13 2020 (źródło: Huawei)

Oto nowy Huawei MateBook X z dotykowym ekranem 3K i touchpadem reagującym na siłę nacisku

Laptopy Huawei MateBook stały się właśnie jeszcze bardziej interesujące. Najnowsze ogłoszenie modelu MateBook X, wprowadza notebooki firmy na nowe tory.

Huawei MateBook X urzeka ekranem

Tegoroczna propozycja Huawei w temacie MateBooka X, czyli modelu planowo flagowego, ale odrobinę słabszego od pokazowego MateBooka X Pro, wprowadza mały powiew świeżości.

Oczywiście różnice między poszczególnymi modelami laptopów Huawei celowo się między sobą zacierają, więc nie powinno dziwić, że MateBook X kroczy ścieżką wytyczoną przez poprzedników i zmienia głównie detale. Są też jednak rzeczy, których próżno szukać gdzie indziej. Co takiego charakteryzuje nowego notebooka Huawei?

Oto nowy Huawei MateBook X z dotykowym ekranem 3K i touchpadem reagującym na siłę nacisku 16 Huawei

Na pierwszy plan wysuwa się 13-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 3K. Gęstość pikseli w tym panelu wynosi dzięki temu 278 ppi. Do tego dodajmy 100-procentowe pokrycie palety barw sRGB i współczynnik kontrastu wynoszący 1500:1, co wskazuje na to, że mamy do czynienia z jednym z lepszych wyświetlaczy w branży notebooków.

Ekran ma takie same proporcje jak cenione laptopy i tablety Microsoft Surface, czyli 3:2. Dzięki takiemu układowi więcej rzeczy jesteśmy dostrzec „w pionie”, co pewnie podoba się klientom biznesowym. Huawei chwali się, że MateBook X zapewnia specjalny tryb ochrony oczu, który może być znany użytkownikom tabletów i smartfonów tego producenta.

Oto nowy Huawei MateBook X z dotykowym ekranem 3K i touchpadem reagującym na siłę nacisku 17 Huawei

Obudowa z najwyższej półki i wrażliwy na nacisk gładzik

Obudowa nowego MateBooka wykonana jest ze stopu aluminium i magnezu (podobno) klasy lotniczej. To, co do tej pory nie występowało w laptopach Huawei, to touchpad, który reaguje na zmiany siły nacisku. Ma wbudowany mały silniczek wibracyjny, zapewniający tworzenie efektu sprzężenia zwrotnego.

Dodatkowo pod gładzikiem zamontowano moduł NFC, który ułatwia łączenie się z innymi urządzeniami przez Bluetooth oraz umożliwia korzystanie z Huawei Share.

Oto nowy Huawei MateBook X z dotykowym ekranem 3K i touchpadem reagującym na siłę nacisku 18 Huawei

Touchpad zyskał kilka przydatnych skrótów. Na przykład gest przesunięcia trzech palców po gładziku robi screenshot ekranu. Jeśli na zrzucie jest tekst, może być automatycznie rozpoznany i przekonwertowany do pliku.

Reszta specyfikacji MateBooka X

Huawei MateBook X ma zapewniać dobry odbiór multimediów dzięki czterem głośnikom. Sprzęt wyposażono także w czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania oraz kamerkę przednią. Niestety lub stety, jest ona ukryta w jednym z klawiszy klawiatury – jednych to rozwiązanie odrzuca, a innym podoba się, że nie muszą zaklejać jej oczka taśmą, kiedy nie nie jest używana.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Laptop w najwyższej konfiguracji dostał procesor Intel Core i7-10510U z maksymalnym taktowaniem 4,9 GHz oraz grafikę Intel UHD Graphics 620. Są też opcje z Intel Core i5. Można wybierać wśród wersji z 8 GB lub 16 GB RAM, zaś jedynym możliwym dyskiem jest SSD o pojemności 512 GB.

Przy takim doborze podzespołów MateBook X zadowala się pasywnym chłodzeniem, więc jest całkowicie bezgłośny. By odpowiednio rozpraszać ciepło, posłużono się arkuszami grafitowymi.

Oto nowy Huawei MateBook X z dotykowym ekranem 3K i touchpadem reagującym na siłę nacisku 19 Huawei

Z modułów łączności można wyliczyć Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.0. Laptop nie grzeszy mnogością portów – do dyspozycji użytkownika oddano jedynie dwa gniazda USB-C oraz port słuchawkowy. Widać więc, że jest to sprzęt przede wszystkim mobilny, a nie ciężka stacja robocza.

Całość zasila akumulator 42 Wh z obsługą szybkiego ładowania 65 W. Producent zapewnia, że bateria wystarczy na 9 godzin pracy lub tyle samo oglądania filmów.

Oto nowy Huawei MateBook X z dotykowym ekranem 3K i touchpadem reagującym na siłę nacisku 20 Huawei

Huawei MateBook X – ceny

Jak na flagowe urządzenie przystało, Huawei MateBook X kosztuje swoje. Za poszczególne wersje trzeba zapłacić:

  • 7999 juanów (~4260 zł) za opcję z Intel Core i5, 8 GB RAM i dyskiem 512 GB SSD
  • 8999 juanów (~4800 zł) za opcję z Intel Core i5, 16 GB RAM i dyskiem 512 GB SSD
  • 9999 juanów (~5330 zł) za opcję z Intel Core i7, 16 GB RAM i dyskiem 512 GB SSD

Wszystkie warianty będą dostępne w sprzedaży w Chinach od 24 sierpnia. Wyczekujemy sygnału o polskiej premierze.