fot. Gizmodo UK

NVIDIA szykuje nowy komputer do autonomicznych samochodów

Podejrzewam, że słowo „Pegasus” kojarzy Wam się przede wszystkim z konsolą do gier. Chyba, że reprezentujecie nieco młodsze pokolenie, wtedy ewentualnie z linią smartfonów od Asusa. Nazwa zostanie teraz jednak przysposobiona przez firmę NVIDIA i to do nieco bardziej zaawansowanego projektu, związanego z autonomicznymi samochodami.

W szeroko rozumianą drogową autonomię angażują się kolejni producenci, niekoniecznie związani tylko z branżą motoryzacyjną. Efektów ich prac nie brakuje, ale póki co daleko do zakładanego ideału. Ten ma być bowiem osiągnięty w momencie, w którym wewnątrz auta kierowcę i pasażera zastąpi… dwóch pasażerów. Starania producentów dążą do tego, aby takie pojazdy radziły sobie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, przez co na ich pokładzie zabraknie prawdopodobnie takich elementów współczesnych samochodów jak kierownica czy lusterka. 

Reklama

Aby móc rozróżnić zaawansowanie instalowanych w nich systemów, samodzielne auta kategoryzuje się według „poziomu autonomiczności”. I tak najnowszy model Audi A8 otrzymał „trójkę”, ze względu na to, że jego oprogramowanie poradzi sobie na drodze samo, ale tylko w określonych warunkach. Z kolei te najbardziej rozwinięte pojazdy, które pojadą wszędzie same, otrzymują piąty, najwyższy w skali stopień.

I to właśnie do takich samochodów przeznaczony będzie Pegasus – najnowszy komputer należący do linii NVIDIA Drive PX. Jednostka ma dysponować ogromną mocą obliczeniową, pozwalającą na wykonywanie ponad 320 trylionów operacji na sekundę. Przeskok w porównaniu do poprzednika jest znaczny – mowa bowiem o dziesięciokrotnej różnicy.

NVIDIA Drive PX Pegasus

Istotne mogą być również rozmiary samego komputera. Jak twierdzi NVIDIA, ich produkt oferuje moc większą od innych prototypów, na dodatek zmieszczoną w dużo mniejszym „opakowaniu”. Dotychczasowe jednostki potrzebowały poświęcenia im przestrzeni bagażowej samochodu, podczas gdy Pegasus ma rozmiary ledwie tablicy rejestracyjnej.

Finalna wersja komputera ma zostać zaprezentowany już w przyszłym roku. I oby wszystko poszło po myśli producenta, bo jak by nie patrzeć, to spory krok w stronę dalszego rozwoju w tym sektorze.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/08/10/autonomiczne-samochody-jaworzno/

Źródło: Mashable, Bloomberg