Apple Watch
(fot. Apple)

Kolejny Apple Watch zmierzy poziom cukru we krwi? To coraz bardziej prawdopodobne

Apple Watcha nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten smart zegarek stał się przebojem od swojego pierwszego wcielenia i nieustannie święci sukcesy aż po najnowsze modele Apple Watch 6 i Apple Watch SE. Amerykanie sporo uwagi przykładają do jakości czujników monitorujących stan naszego zdrowia. Najnowsze informacje sugerują, że jest szansa, by przyszłe zegarki amerykanów mogły określać poziom cukru we krwi – i to już niebawem.

Poziom glukozy wprost z Apple Watcha

O tym, że największe firmy technologiczne pracują nad takim rozwiązaniem, wiemy nie od dziś – w styczniu pisaliśmy o tym wywołując do tablicy Apple i Samsunga. O ile wcześniejsze doniesienia były w sferze bezpodstawnych plotek, o tyle teraz, na jaw wychodzą interesujące szczegóły.

The Telegraph donosi, że brytyjska firma technologiczna Rockley Photonics potwierdziła niedawno, że Apple jest jednym z jej największych klientów. Firma twierdzi, że 100% jej przychodów w roku 2020 wypracowało dwóch klientów, z których jednym jest właśnie gigant z Cupertino.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że informacja ta wypłynęła na światło dzienne w oficjalnym dokumencie złożonym do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd – w ten sposób mamy pewne źródło informacji. Brytyjczycy zapewniają w nim, że umowa z Apple jest kontraktem wieloletnim i firma związana jest z amerykanami umową na dostawę i rozwój technologii.

Jeśli przyjrzeć się uważnie temu, co firma oferuje, to okaże się, że jej posiadani są rozwiązania pozwalające na zmierzenie poziomu glukozy, a także stężenia alkoholu we krwi i to bez użycia medycznych przyrządów. Start-up ten specjalizuje się w monitorowaniu krwi za pomocą światła podczerwonego, co idealnie współgra z czujnikami stosowanymi w smart zegarkach. W opracowaniu jest też rozwiązanie służące pomiarowi ciśnienia we krwi.

apple watch se
Watch SE (fot. Apple)

Debiut już wkrótce

Dyrektor generalny firmy Rokley – Andrew Rickman – przewiduje, że opracowana przez jego firmę technologia znajdzie się w produktach konsumenckich do 2022 roku. Odmówił on jednak komentarza w sprawie, czy premiera tego rozwiązania będzie miała miejsce w Apple Watchu.

Można się jednak spodziewać, że skoro już wcześniej pojawiały się plotki o tym, że Apple Watch 7 będzie wspierał taką funkcję, to zegarek ten może faktycznie stać się pierwszym takim gadżetem na świecie.

Póki co, pozostaje nam jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać, co przyniesie kolejna generacja smartwatcha Apple.