hori truck control system ets 2 ats kontroler
Hori Truck Control System (Źródło: producent)

Mokry sen fanów ETS2 – nadchodzi dedykowana kierownica ciężarówki

Przez lata wielu fanom symulatorów jazdy ciężarówką do pełni szczęścia brakowało wyłącznie dedykowanego kontrolera. Po 12 latach premiery od ETS2, gracze otrzymają wreszcie zestaw marzeń.

Najpierw rolnicy, teraz kierowcy tirów

Entuzjaści wirtualnej jazdy z naczepą po Europie i Stanach Zjednoczonych mogli tylko z zazdrością patrzeć na fanów symulatorów farmy. Swój pierwszy dedykowany zestaw do sterowania maszynami rolniczymi otrzymali już w 2015 roku, wraz z pojawieniem się Saitek Heavy Equipment Precision System. Swoje trzy grosze dorzuciło w 2023 roku Hori wraz z Farming Vehicle Control System.

hori truck control system ets2 ats kontroler
Hori Truck Control System (Źródło: producent)

Brakowało więc dedykowanego zestawu dla fanów gier pokroju Euro Truck Simulator 2 czy American Truck Simulator. Można było oczywiście skorzystać z farmerskiego kompletu lub podpiąć tradycyjną kierownicę, jednak „to nie to samo”. Na szczęście nadszedł czas, aby ci, którzy wolny czas spędzali na wożeniu drewna z Białegostoku do Lizbony, otrzymali dedykowaną zabawkę.

Co oferuje dedykowana kierownica do ETS2 (i nie tylko)

Podstawą zestawu jest oczywiście kierownica – o średnicy 40 centymetrów. Ta została pochylona w sposób charakterystyczny dla aut ciężarowych i oferuje obrót aż do 1800 stopni. Za force feedback odpowiada tutaj dwusilnikowy system. Na kolumnie kierowniczej znalazły się także dwie gałki analogowe, 39 przycisków oraz dwie dźwignie z dodatkowymi guzikami.

Kolejnym elementem jest shifter wyposażony w 34 przyciski, opcję przełączania się pomiędzy trybem „H” i sekwencyjnym oraz funkcją dostosowywania oporu. Zestaw wieńczy jednostka z trzema pedałami wykorzystującymi do precyzyjnego działania efekt Halla.

Całość współpracuje jedynie z komputerami z systemami Windows 10 i Windows 11. Według oficjalnej strony producenta, do każdego zestawu dodawane będą klucze na Steam do Euro Truck Simulator 2 oraz American Truck Simulator.

Nie będę ukrywał – jaram się tym sprzętem jak hamulce w Scanii na górskich zjazdach. Już wyobrażam sobie, jak wożę jabłka przez amerykańskie drogi czy transportuję chemikalia z Finlandii do Grecji. Kto wie, czy taki zestaw nie doda immersji także w grach pokroju Expeditions: A MudRunner Game, FIA European Truck Racing Championship czy symulatorach autobusów.

Niestety, żeby nie było za różowo – Hori Truck Control System pojawi się na rynku dopiero jesienią 2024 roku, a jego cenę ustalono na 599 dolarów (równowartość ~2400 złotych). Czego się jednak nie robi, aby poczuć się jak zawodowiec.