Huawei logo
fot. Huawei

USA zarzuca Huawei oszustwo i naruszanie sankcji. Polska przed wyborem: albo poparcie dla Trumpa, albo infrastruktura 5G z Chin

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił treść oskarżenia przeciwko Huawei, Huawei Device USA, irańskiej spółki zależnej Skycom Tech oraz Wanzhou Meng, dyrektora finansowego firmy, która była aresztowana w grudniu ubiegłego roku w Kanadzie. Dochodzi do tego jeszcze sprawa polska.

Według Sekretarza Bezpieczeństwa Krajowego USA, firma Huawei oraz jej dyrektor finansowy, Wanzhou Meng, były zaangażowane „w oszukańczą politykę finansową, która szkodzi bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych”. Polegała ona na zaangażowanie się w „długoterminowy plan”, mający na celu „oszukać wiele światowych instytucji finansowych i rząd USA” w kwestii partnerstwa biznesowego z irańską spółką Skycom, podtrzymując twierdzenia, że Huawei nie ma z nią żadnych kontaktów.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że partnerzy bankowi Huawei kłamali odnośnie relacji firmy ze spółką Skycom. Irańska firma, zależna od Huawei, rzekomo była sprzedana przez chińskiego giganta w 2007 roku. Prawda jednak wyglądała tak, że strony umowy nadal były ze sobą związane, choć z zewnątrz – oficjalnie – nic je nie łączyło. W rezultacie banki amerykańskie, które przetwarzały operacje finansowe Huawei, mogły ponieść karę za naruszanie amerykańskiego prawa. Huawei świadomie usuwał w komunikacji z bankami informacje o Skycom w transakcjach na łączną sumę ponad 100 milionów dolarów w latach 2010-2014.

Do 13 zarzutów związanych z tą sprawą, dochodzi jeszcze 10 kolejnych, dotyczących rzekomych prób kradzieży tajemnic handlowych, utrudniania wymiarowi sprawiedliwości dostępu do informacji oraz oszustwa telekomunikacyjne. Dowody na próby kradzieży własności intelektualnej od T-Mobile USA w celu uzyskania nieuczciwej przewagi na globalnym rynku sieci 5G, mają być przedstawione w sądzie.

Huawei przekazało w tej sprawie oficjalne oświadczenie:

Firma Huawei jest rozczarowana przedstawionymi zarzutami. Po aresztowaniu Pani Meng Wanzhou, szukaliśmy możliwości przedstawienia w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych swojego stanowiska w sprawie dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę dla Wschodniego Okręgu Nowy Jork. Prośba ta została odrzucona bez podania uzasadnienia.

Z kolei zarzuty w sprawie naruszenia tajemnicy handlowej, przedstawione przez Prokuraturę dla Zachodniego Okręgu w Waszyngtonie, były przedmiotem rozstrzygnięcia wydanego przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Sprawa zakończyła się ugodą stron, po tym, jak ława przysięgłych sądu w Seattle nie stwierdziła umyślnego naruszenia tajemnicy handlowej.

Firma Huawei zaprzecza, jakoby ona, jej spółki zależne lub filie dopuściły się któregokolwiek z zarzucanych naruszeń prawa Stanów Zjednoczonych przedstawionych w aktach oskarżenia. Nie mamy wiedzy o żadnych sprzecznych z prawem czynach rzekomo popełnionych przez Meng Wanzhou. Wierzymy, że amerykańskie sądy ostatecznie podzielą nasze zdanie.

Ultimatum USA dotyczące Huawei w Polsce

Jak donosi Telepolis, powołując się na raport The New York Times, administracja USA ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem ze strony Huawei nie tylko w swoim kraju. Sojusznicy mocarstwa również otrzymują „życzliwe przypomnienia” o ryzyku związanym ze współpracą z Huawei na polu rozbudowy sieci telekomunikacyjnej.

Według byłego szefa Agencji Wywiadu, Grzegorza Małeckiego, budowa sieci 5G w Polsce przez Huawei, niesie ze sobą potencjalne zagrożenie.

Jeszcze większe zagrożenie widzą w niej amerykańskie służby bezpieczeństwa, które rzekomo miały kontaktować się z polskimi przedstawicielami rządu, by przekazać ultimatum dotyczące obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Zgoda na obiecany przez prezydenta Andrzeja Dudę Fort Trump, ma nie zostać wydana, jeśli USA dostrzegą zaangażowanie Polski w budowę sieci 5G przy korzystaniu z rozwiązań telekomunikacyjnych Huawei.

Widać więc, że sprawa rozwoju sieci szybkiego przesyłu danych w Polsce zyskała niekwestionowany aspekt polityczny – o ile rzecz jasna, informacje przekazane przez NYT są dokładne.

Inwentaryzacja infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Czy Huawei jest bezpieczne?

źródło: Slashgear, Telepolis