źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polacy coraz częściej załatwiają sprawy urzędowe przez internet

Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanego przez niego choroby COVID-19 ogromnie wpłynęła na wiele obszarów naszego życia. Prawdopodobnie to właśnie za jej sprawą Polacy coraz częściej załatwiają sprawy urzędowe przez internet – jak bowiem podaje Ministerstwo Cyfryzacji, zainteresowanie e-usługami online w ostatnich miesiącach bardzo wzrosło.

Prawdopodobnie duża część z Was w minionych tygodniach chociaż raz musiała załatwić jakąś sprawę w urzędzie. W początkowej fazie epidemii zostały one całkowicie zamknięte dla petentów, natomiast od niedawna ponownie można do nich wchodzić, ale pod warunkiem wcześniejszego umówienia wizyty (a tak to przynajmniej wygląda w moich okolicach; w niektórych dostęp do urzędów wciąż jest utrudniony).

Sytuacja ta mogła (delikatnie mówiąc) irytować, ale szczęście w nieszczęściu, że wiele spraw da się załatwić przez internet, nie wychodząc z domu. I jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, coraz więcej Polaków wybiera właśnie tę metodę komunikacji z urzędami.

Jak załatwić sprawy urzędowe przez internet?

To pytanie zapewne zadaje sobie wiele osób sfrustrowanych trudnością w dostępie do urzędów, jeśli widziały w telewizji lub internecie załączone powyżej wideo.

Wbrew pozorom nie wymaga to specjalistycznej wiedzy i dużego wysiłku. Jak załatwić sprawy urzędowe przez internet? Wystarczy założyć Profil Zaufany i już można zacząć to robić. Od niedawna jest to jeszcze prostsze – Polacy mają bowiem do dyspozycji także Tymczasowy Profil Zaufany i aplikację eDO App.

Polacy coraz częściej załatwiają sprawy urzędowe przez internet

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, od początku roku do końca czerwca Polacy założyli 2601922 nowych Profili Zaufanych, czyli dziennie średnio 14296. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i prawie 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku. Obecnie z PF korzysta już 7,3 mln osób.

Bardzo dużą popularnością cieszyło się też tzw. pismo ogólne – przez pół roku wysłano ich 618988. Przy okazji dam Wam przydatny protip – jeśli chcecie coś załatwić w ZUS-ie, nie korzystajcie z tego rozwiązania, tylko od razu z platformy PUE, do której także można zalogować się Profilem Zaufanym.

Polacy bardzo często wykorzystywali też e-usługę, umożliwiającą zgłoszenie przez internet zbycia lub nabycia pojazdu – w ciągu pół roku skorzystali z niej 247946 razy. W tym samym okresie online złożono także 147732 wnioski o nowy e-dowód osobisty i 77419 o odpis aktu stanu cywilnego.

Ministerstwo Cyfryzacji podaje też, że od początku stycznia do końca czerwca 2020 roku Polacy meldowali się i wymeldowywali się przez internet w sumie 84654 razy oraz zgłosili narodziny 65444 dzieci.