woman kobieta smartfon Apple iPhone
(źródło: pxfuel, CC0)

Młodzi Polacy robią zdjęcia pionowo. Dziadersi wolą tryb horyzontalny

Istnieją spore różnice między tym, jak z aparatów w smartfonach korzystają ludzie młodzi, a tym, do czego używają ich osoby urodzone nieco wcześniej. Są na to badania!

Jak Polacy korzystają z aparatów w smartfonach?

Każdy ma własne przyzwyczajenia dotyczące korzystania ze smartfona. Jednak niektóre z nich mogą reprezentować bardziej ogólne tendencje, charakterystyczne dla ogółu społeczeństwa lub grupy wiekowej. Jak przedstawiają się one w Polsce?

ARC Rynek i Opinia opublikowało wyniki badań pt. „Zwyczaje użytkowników smartfonów związane z korzystaniem z aparatu fotograficznego”, przeprowadzonych na zlecenie OPPO wśród Polaków w czerwcu 2023 roku. Respondentami było 1000 osób w wieku 18-55 lat. Pytania nie były hipotetyczne: osoby zakwalifikowane do badania musiały chociaż raz dokonać zakupu smartfona na własny użytek oraz korzystać w nim z aparatu fotograficznego.

Z obszernego opracowania i odpowiedzi respondentów można wyciągnąć następujące wnioski:

  • prostota obsługi (dla 86%) i wysokiej jakości aparat fotograficzny (dla 79%) są ważne podczas wyboru nowego smartfona,
  • niemal połowa Polaków uważa, że ma wysokie zdolności w dziedzinie robienia zdjęć,
  • tylko 1/3 użytkowników smartfonów przegrywa fotografie na dysk komputera,
  • osoby w wieku 18-24 lata przechowują więcej zdjęć w telefonie niż jakakolwiek inna grupa wiekowa,
  • zdjęcia robimy kilka razy w tygodniu,
  • najczęstszymi typami fotografii są zdjęcia krajobrazów, przyrody i zwierząt,
  • wciąż kochamy selfie (takie zdjęcia wykonuje 48% osób),
  • znacznie częściej robimy zdjęcia niż kręcimy wideo (65% kontra 32%),
  • w smartfonach najbardziej irytuje nas niska jakość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia,
  • za fotograficzny smartfon Polacy gotowi są zapłacić ponad 2700 złotych.

Zdjęcia młodych są częściej pionowe niż poziome

Połowa badanych (57%) podczas robienia zdjęć smartfonem zazwyczaj trzyma urządzenie w orientacji pionowej, a tylko 15% poziomej. Natomiast 27% – równie często pionowo co poziomo.

Interesujący jest jeden detal, chyba najbardziej ukazujący różnice w sposobie korzystania ze smartfonów przez młodszych i starszych Polaków. Otóż osoby z grupy wiekowej 18-24 stawiają głównie na robienie zdjęć w orientacji pionowej (66%), zaś bardzo rzadko w orientacji poziomej (5%). W przypadku osób w wieku 35-55 lat jest inaczej: aż 18% z nich robi zdjęcia poziome.

Gdzie trafiają zrobione przez nas zdjęcia? Choć lubimy serwisy społecznościowe (tam publikowane są fotki w 26% przypadków), to zwykle nasze dzieła wysyłamy innym osobom w prywatnych wiadomościach (38%). I teraz pytanie: jaki kanał do przesyłania fotek cieszy się największą popularnością?

Najczęściej korzystamy w tym celu z Facebook Messengera – wskazało na niego aż 70% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się tradycyjne wiadomości (47%), a dalej WhatsApp (40%) czy Instagram (34%).

Jak widać, ile ludzi, tyle przyzwyczajeń, ale może wpisujemy się w jakieś powyższe tendencje? Osobiście zauważam, że robię znacznie więcej zdjęć w trybie horyzontalnym niż pionowo. Chyba czas już myśleć o emeryturze.