iPhone 12 i 12 Mini (fot. Apple)

Masz problemy z baterią w iPhonie? To może być wina systemu

Użytkownicy smartfonów Apple od pewnego czasu zgłaszają problemy z baterią, m.in. na forach dla deweloperów oraz na Reddicie. Okazuje się, że przyczyną może być wersja systemu, a dotknięte są niemal wszystkie wspierane modele iPhone’ów.

Błędy, błędy, błędy…

Jeden z wątków dotyczących baterii rozpoczął się na forum Apple Developer ponad trzy tygodnie temu i wciąż dodawane są do niego nowe odpowiedzi. Jak donoszą użytkownicy, prawie wszystkie wspierane iPhone’y, a konkretniej te od modeli 6s/6s Plus i SE (1. generacji) aż do serii 11 oraz SE (2. generacji) mają problemy ze znikającą energią w akumulatorach. Da się zauważyć również wpisy od użytkowników iPada Pro (2018) korzystających z iPadOS 14.2. Na dodatek szybkość degradacji ogniwa w tych urządzeniach znacznie się podwyższyła, a podczas korzystania z urządzeń i ich ładowania, te wyraźnie bardziej się nagrzewają.

Reklama

Praktycznie wszyscy zgłaszający problem twierdzą, że po zainstalowaniu iOS 14 wydajność ich baterii się pogorszyła, przy czym iOS 14.2 znacznie pogłębił ten problem. W teorii dotyczy on również najnowszych iPhone’ów 12, które otrzymały dodatkową łatkę 14.2.1, gdzie naprawiono m.in. usterkę z brakiem reakcji ekranu na dotyk w modelu 12 mini. W praktyce, są to jedynie pojedyncze głosy, a przeważająca większość zgłaszających problemy to użytkownicy starszych modeli smartfonów, przede wszystkim pierwszego SE oraz iPhone’ów 7 i 8. Wynika to prawdopodobnie po części z większego zapotrzebowania starszych procesorów na energię oraz słabszej kondycji baterii.

Pechowa wersja iOS – kiedy następna aktualizacja?

iOS 14.2, który dodał ponad sto nowych emoji, ostrzeżenia o wysokiej głośności słuchawek, czy nowe funkcjonalności dla HomePoda, z pewnością nie jest pozbawiony błędów, a głosy wściekłych użytkowników są na to świetnym przykładem. Również niektórzy korzystający z CarPlay mogą być niezadowoleni z najnowszej wersji systemu.

Na szczęście Apple pracuje już nad poprawkami i niedawno oddało w ręce testerów trzecią betę iOS 14.3. Ta prawdopodobnie zostanie wypuszczona dla wszystkich już na początku przyszłego roku. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i mieć jedynie nadzieję, że to nie kolejna zamierzona akcja giganta, a jedynie przejściowy problem.