Apple CarPlay w BMW serii 5 (fot. BMW)

iOS 14.2 popsuł CarPlay. Może nie działać obsługa fizycznym pokrętłem

Użytkownicy iPhone’ów, którzy ostatnio zainstalowali iOS 14.2, skarżą się na problemy z Apple CarPlay. W niektórych sytuacjach obsługa oprogramowania dla kierowców nie jest w ogóle możliwa.

Nie można poruszać się po interfejsie

Znacznie częściej słyszymy o błędach w Android Auto. Niestety, jest ich stanowczo zbyt dużo. Należy tutaj zaznaczyć, że Google jest na gorszej pozycji niż Apple. W końcu, Android Auto działa na znacznie większej liczbie różnych konfiguracji – jest więcej modeli smartfonów czy więcej wersji Androida. Oczywiście oprogramowanie Apple nie jest idealne i także ma błędy.

Na oficjalnym forum pomocy technicznej Apple, a także na Reddicie, przybywa wątków opisujących nowy problem z CarPlay. Okazuje się, że po zainstalowaniu iOS 14.2 w wybranych samochodach przestaje działać obsługa z wykorzystaniem fizycznego pokrętła. Błąd występuje m.in. w BMW czy Mazdach.

Apple CarPlay można obsługiwać za pomocą pokrętła.
W wielu samochodach do obsługi sytemu wykorzystane jest fizyczne pokrętło. Działa ono również w Apple CarPlay (fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Użytkownicy zwracają uwagę, że – owszem – oprogramowanie Apple uruchamia się bez żadnych błędów, ale poruszanie się po interfejsie czy wybranie jakiejkolwiek opcji nie jest możliwe. CarPlay w ogóle nie reaguje na polecenia.

Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z poważnym problemem. W końcu w wielu samochodach to właśnie fizyczne pokrętło jest jedynym sposobem sterowania. Nie można skorzystać przykładowo z dotykowego wyświetlacza.

Istnieje już rozwiązanie problemu

Na aktualizację, która wyeliminuje błąd, musimy jeszcze poczekać. Firma z Cupertino nie odniosła się do całej sprawy, więc nie znamy jakichkolwiek szczegółów. Możliwe, że problem zostanie usunięty dopiero w iOS 14.3 lub ewentualnie we wcześniejszej, mniejszej aktualizacji.

Można jednak poradzić sobie w inny sposób – po prostu wyłączyć jedną z funkcji iOS. Błąd występuje bowiem, gdy w iPhonie aktywna jest funkcja AssistiveTouch. W celu jej wyłączenia należy przejść do ustawień iOS, następnie wybieramy „Dostępność” i klikamy na „Dotyk”. Pozostaje poszukać pozycji AssistiveTouch i ją dezaktywować.

Ciągłe wyłączanie AssistiveTouch, gdy wsiadamy do samochodu, może być irytujące. Na szczęście, można utworzyć odpowiednią automatyzację w aplikacji Skróty, która automatycznie wykona to zadanie, gdy tylko uruchomimy CarPlay.