Ta nowość w iPadOS 15 jeszcze bardziej przybliża tablety Apple do świata komputerów

Od czasu wydzielenia systemu iPadOS z mobilnego iOS Apple mocno skupia się na dodawaniu kolejnych możliwości do swoich tabletów, zacierając granicę między iPadami oraz komputerami Mac, ale jednocześnie zachowując przy tym intuicyjność i prostotę znaną z systemu na smartfony. Jedna z kolejnych nowości może sprawić, że różnice pomiędzy tymi sprzętami jeszcze bardziej się zmniejszą. Skorzystają na tym, oczywiście, użytkownicy iPadów.

Reklama

Wśród najciekawszych zmian, zaprezentowanych na WWDC 2021, znalazła się możliwość przeciągania zawartości pomiędzy kilkoma urządzeniami w ramach Universal Control. Możliwość łatwego przeniesienia pliku z iPada na Maca to jednak nie jedyna świetna funkcja, z której skorzystają użytkownicy sprzętów z logo nadgryzionego jabłka.

Wsparcie dla NTFS na iPadOS

Jeśli jesteście posiadaczami tabletu Apple oraz komputera z Windowsem, z pewnością ucieszycie się z tej nowości. iPadOS w wersji 15 zaoferuje wsparcie dla NTFS. Jest to system plików wykorzystywany w systemie Windows od wielu lat. Dzięki tej zmianie będziecie mogli bez problemu odczytywać i kopiować pliki z dysków zewnętrznych, które wykorzystujecie także z pecetem.

Jest jednak pewna wada tej funkcji. Korzystając z iPadOS 15, nie ma możliwości edycji lub nadpisywania plików zapisanych w NTFS. Cała zawartość dysku sformatowanego w tym systemie plików znajduje się w stanie tylko do odczytu.

ipados 15 pliki
Odświeżona aplikacja Pliki w iPadOS 15 (źródło: MacRumors)

Pozostałe nowości w aplikacji Pliki

Obsługa NTFS to nie jedyna nowość w odświeżonej aplikacji Pliki na iPady. Oprócz tego użytkownicy korzystający z myszki lub trackpada zyskają możliwość łatwego zaznaczania wielu plików za pomocą przytrzymania i przeciągnięcia, dzięki czemu jeszcze łatwiej będzie można przenieść czy usunąć zawartość całego folderu.

Dodano również opcję grupowania po rodzajach plików, która pomoże zachować porządek, a także nowy wskaźnik transferu danych. Ten ostatni można powiększyć poprzez naciśnięcie – wówczas oczom użytkownika ukaże się dokładny pasek postępu oraz informacja o szacowanym czasie ukończenia operacji.

Apple iPadOS
źródło: Apple

Te, a także sporo innych zmian z pewnością ułatwi życie użytkowników iPadów i pozwoli na znacznie sprawniejszy multitasking z wykorzystaniem tabletu. Aktualizacja do iPadOS w wersji testowej już została udostępniona deweloperom, a wkrótce ma ukazać się także publiczna beta dla wszystkich chętnych. Aktualizacja zostanie natomiast oficjalnie wydana jesienią 2021 roku.