iOS vs Android: przystosowanie stron internetowych

Reklama

Blaze, firma zajmująca się analizami dotyczącymi wydajności stron internetowych dla telefonów komórkowych oraz optymalizacją wydajności sieci (WPO), opublikowała raport o stosunku pomiędzy liczbą stron zoptymalizowanych dla iPada oraz tabletów z systemem Android.

Pod lupę wzięto 500 najpopularniejszych serwisów. Raport Blaze wykazał, że 200 z nich (40%) jest zoptymalizowanych dla smartfonów (iPhone – 42%, Android – 38%). 84% z tych stron wczytanych na tablecie pracującym pod kontrolą systemu Android zwróciło komórkową wersję, czyli taką samą, jak na telefonie. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku iPada, gdzie właściwie wszystkie testowane portale internetowe załadowały się w pełnej lub zaprojektowanej specjalnie na potrzeby tabletu Apple wersji.

Jedna trzecia z wcześniej wspomnianych 500 stron internetowych pokazała komórkową wersję na 10.1-calowym tablecie Motorola Xoom, a zaledwie 3% na iPadzie.

Przyczyną braku wsparcia dla tabletów z Androidem jest fragmentacja tego systemu. W iOS wyposażony jest tylko jeden telefon i jeden tablet, których rozmiar ekranu jest stały i szeroko znany. Natomiast pod kontrolą zielonego robocika pracują dziesiątki smartfonów i tabletów, których wielkość wyświetlacza waha się od 2.8” do 10.1”. Pojawiają się one na rynku tak szybko, że twórcy stron internetowych nie nadążają z dostosowywaniem ich do tabletów.

Co ciekawe, firma Blaze dokonała także krótkiej analizy prędkości przeglądarek poszczególnych urządzeń. Wynika z niej jednoznacznie, że iPad 2 jest o 25% szybszy od iPhone’a 4 oraz 20% od iPada 1, a Motorola Xoom ma o 25% lepszą prędkość ładowania stron internetowych, niż smartfon Nexus S. Poniżej znajdziecie kilka filmów przedstawiających porównanie szybkości przeglądarek iPada, iPada 2 oraz Motoroli Xoom. Ciekaw jestem, jak poradziłby sobie Asus Eee Pad Transformer?

Wyraźnie widać, że internet nie jest jeszcze gotowy na przyjęcie tabletów, szczególnie tych z systemem Google na pokładzie. Pytanie brzmi – kiedy fragmentacja Androida uspokoi się na tyle, żeby pozwolić światu wyrównać tempo?

źródło