iOS 15 nie dla wszystkich. Starsze iPhone’y nie dostaną już aktualizacji

iPhone’y znane są z długiego wsparcia, ale nie trwa ono wiecznie. Jesienią tego roku, gdy zostanie udostępniony iOS 15, użytkownicy niektórych smartfonów Apple pozostaną ze starszą wersją oprogramowania.

iOS 14 był całkiem udaną aktualizacją

Po problematycznej „Trzynastce”, która szczególnie na początku straszyła wieloma błędami, użytkownicy iUrządzeń otrzymali odczuwalnie bardziej dopracowaną wersję systemu operacyjnego. Owszem, iOS 14 nie był idealny, ale wymagał znacznie mniej poprawek od swojego poprzednika.

Nie otrzymaliśmy dużych zmian, a tym bardziej nie można było mówić o rewolucji, ale nie zabrakło kilku interesujących nowości. Wśród tych najważniejszych należy wymienić nowe podejście do widżetów, App Library, tryb Picture in Picture, App Clip czy sporo usprawnień w domyślnych aplikacjach.

iOS 14 (fot. Apple)

Z pewnością zaletą było wydanie aktualizacji na długą listę iPhone’ów. Wszystkie smartfony, które wcześniej zostały zaktualizowane do iOS 13, otrzymały również „Czternastkę”. Niestety, w przypadku nadchodzącego iOS 15, sytuacja nie będzie już wyglądać równie dobrze.

iPhone 6s i pierwszy SE znikną z listy wsparcia

Według najnowszego raportu, iOS 15 nie będzie dostępny dla wybranych, starszych smartfonów z Cupertino. Z listy wsparcia zostaną wykreślone wszystkie modele, których sercem jest procesor Apple A9, czyli iPhone 6s, 6s Plus, a także SE pierwszej generacji.

Decyzja Apple nie powinna być zaskoczeniem. Po pierwsze, wymienione przed chwilą modele ledwo radziły sobie nawet z iOS 14. Po drugie, były wspierane naprawdę długo i najwyższy czas, aby w końcu się z nimi pożegnać. W przypadku iPhone’a 6s i większego 6s Plus mówimy o smartfonach, które zadebiutowały ponad pięć lat temu.

Owszem, nie mamy do czynienia z oficjalnymi informacjami pochodzącymi od Apple. Mimo tego, zakończenie wsparcia dla starszych modeli jest naprawdę wysoce prawdopodobne. Warto tutaj dodać, że już wcześniej pojawił się raport, który zawierał podobne informacje.

iOS 15 najpewniej zostanie zaprezentowany w okolicach czerwca tego roku. Wówczas poznamy wszystkie najważniejsze nowości, a także listę modeli, które załapały się na aktualizację. Stabilnej wersji systemu należy natomiast spodziewać się jesienią.

Jeśli chodzi o iPady, to iPadOS 15 może nie pojawić się na następujących modelach: mini 4, Air 2 i iPad 5, czyli tabletach wyposażonych odpowiednio w układy: Apple A8, A8X i A9.