laptop Apple MacBook kalkulator
fot. FirmBee / Pixabay

iOS 14 – kalkulator ma zaskakujący problem z przecinkiem i zerami

W aplikacji Kalkulator w iOS 14 występuje błąd, który nie blokuje możliwości wykonywania obliczeń, ale może je znacząco utrudnić i po prostu jest dość irytujący.

Reklama

Przecinek i zero to zbyt trudne wyzwanie dla iPhone’a

Co ciekawe, nie jest to pierwszy błąd występujący w aplikacji Kalkulator, który w ciągu ostatnich lat został odkryty w iOS. Czyżby w Apple nikt nie korzystał z tej aplikacji? Można odnieść wrażenie, że faktycznie nie jest ona zbyt popularna wśród testerów.

iOS 14 – błąd kalkulatora.
Po tąpnięciu na przycisk „0” wciąż będziemy widzieć wartość „0,2” (fot. Tabletowo.pl)

Wcześniej, jeszcze w iOS 11, systemowy kalkulator nie radził sobie z prostym dodawaniem 1+2+3. Szybkie wpisanie tego ciągu znaków kończyło się dziwnymi wynikami – np. 24. Tak, błąd został sprawnie naprawiony, ale niesmak pozostał. Cóż, okazuje się, że to nie ostatnia wpadka firmy Tima Cooka związana z kalkulatorem.

Coraz więcej użytkowników iOS 14 zgłasza błąd w aplikacji Kalkulator. Po postawieniu przecinka, a następnie dowolnej cyfry po nim, ekran nie jest odświeżany podczas próby wprowadzenia cyfry „0”. Przykładowo, możemy wpisać wartość „0,2” lub „0,7” i to wystarczy, aby wywołać błąd w aplikacji.

Z moich obserwacji, a także opinii w internecie wynika, że problem pojawia się w wielu przypadkach i dotyczy wyłącznie zera, gdy jest ono wprowadzane jako druga lub późniejsza cyfra po przecinku. Warto dodać, że błąd występuje także przy wartości „0,0” oraz dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu.

Warto zaznaczyć, że iOS 14 nie blokuje całkowicie możliwości wpisania zera. Podczas jego wprowadzania po prostu ekran nie jest odświeżany. Wystarczy po wpisaniu ciągu zer tapnąć w dowolną inną cyfrę, aby nagle „ukryte” zera pojawiły się na ekranie.

Na oficjalnym forum pomocy technicznej Apple pojawił się wątek, w którym użytkownicy skarżą się na opisany problem. Należy zauważyć, że post pochodzi z 19 września, więc występował jeszcze w iOS 14, a odpowiedź specjalisty Apple ds. społeczności może sugerować, że firma jest świadoma tego problemu. Niestety, nie został on rozwiązany w późniejszej aktualizacji iOS 14.0.1.

iOS 14 z problemami

Na szczęście, wydaje się, że błędów jest znacznie mniej niż w zeszłym roku, gdy zespół Tima Cooka udostępnił iOS 13. Mimo tego, w tegorocznym wydaniu nie udało się uniknąć wpadek – np. resetowanie konfiguracji domyślnych aplikacji (już naprawione) czy zauważalnie krótszy czas pracy na akumulatorze.

Oczywiście błąd w aplikacji Kalkulator, jak i inne niedociągnięcia, najpewniej zostaną naprawione w najbliższych aktualizacjach. Jasne, iOS 14 nie cierpi na poważne problemy, aczkolwiek tak banalne błędy, jak ten z przecinkiem i zerami, niezbyt dobrze świadczą o programie testów oprogramowania w Cupertino.