laptop Apple MacBook kalkulator
fot. FirmBee / Pixabay

iOS 14 – kalkulator ma zaskakujący problem z przecinkiem i zerami

W aplikacji Kalkulator w iOS 14 występuje błąd, który nie blokuje możliwości wykonywania obliczeń, ale może je znacząco utrudnić i po prostu jest dość irytujący.

Przecinek i zero to zbyt trudne wyzwanie dla iPhone’a

Co ciekawe, nie jest to pierwszy błąd występujący w aplikacji Kalkulator, który w ciągu ostatnich lat został odkryty w iOS. Czyżby w Apple nikt nie korzystał z tej aplikacji? Można odnieść wrażenie, że faktycznie nie jest ona zbyt popularna wśród testerów.

iOS 14 – błąd kalkulatora.
Po tąpnięciu na przycisk „0” wciąż będziemy widzieć wartość „0,2” (fot. Tabletowo.pl)

Wcześniej, jeszcze w iOS 11, systemowy kalkulator nie radził sobie z prostym dodawaniem 1+2+3. Szybkie wpisanie tego ciągu znaków kończyło się dziwnymi wynikami – np. 24. Tak, błąd został sprawnie naprawiony, ale niesmak pozostał. Cóż, okazuje się, że to nie ostatnia wpadka firmy Tima Cooka związana z kalkulatorem.

Coraz więcej użytkowników iOS 14 zgłasza błąd w aplikacji Kalkulator. Po postawieniu przecinka, a następnie dowolnej cyfry po nim, ekran nie jest odświeżany podczas próby wprowadzenia cyfry „0”. Przykładowo, możemy wpisać wartość „0,2” lub „0,7” i to wystarczy, aby wywołać błąd w aplikacji.

Z moich obserwacji, a także opinii w internecie wynika, że problem pojawia się w wielu przypadkach i dotyczy wyłącznie zera, gdy jest ono wprowadzane jako druga lub późniejsza cyfra po przecinku. Warto dodać, że błąd występuje także przy wartości „0,0” oraz dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Warto zaznaczyć, że iOS 14 nie blokuje całkowicie możliwości wpisania zera. Podczas jego wprowadzania po prostu ekran nie jest odświeżany. Wystarczy po wpisaniu ciągu zer tapnąć w dowolną inną cyfrę, aby nagle „ukryte” zera pojawiły się na ekranie.

Na oficjalnym forum pomocy technicznej Apple pojawił się wątek, w którym użytkownicy skarżą się na opisany problem. Należy zauważyć, że post pochodzi z 19 września, więc występował jeszcze w iOS 14, a odpowiedź specjalisty Apple ds. społeczności może sugerować, że firma jest świadoma tego problemu. Niestety, nie został on rozwiązany w późniejszej aktualizacji iOS 14.0.1.

iOS 14 z problemami

Na szczęście, wydaje się, że błędów jest znacznie mniej niż w zeszłym roku, gdy zespół Tima Cooka udostępnił iOS 13. Mimo tego, w tegorocznym wydaniu nie udało się uniknąć wpadek – np. resetowanie konfiguracji domyślnych aplikacji (już naprawione) czy zauważalnie krótszy czas pracy na akumulatorze.

Oczywiście błąd w aplikacji Kalkulator, jak i inne niedociągnięcia, najpewniej zostaną naprawione w najbliższych aktualizacjach. Jasne, iOS 14 nie cierpi na poważne problemy, aczkolwiek tak banalne błędy, jak ten z przecinkiem i zerami, niezbyt dobrze świadczą o programie testów oprogramowania w Cupertino.