smartfon iPhone 11 smartphone
W czarnej wersji wygląda całkiem atrakcyjnie.

iOS 14 oferuje gest stuknięcia w plecy. Pokazujemy, jak z niego korzystać

Użytkownicy iPhone’ów, którzy zainstalują iOS 14, mogą korzystać z zupełnie nowego gestu. W celu wywołania konkretnego zadania wystarczy stuknąć w plecy smartfona.

Reklama

iOS 14 jest już dostępny

Zgodnie z zapowiedzią Tima Cooka podczas wrześniowego Apple Event, 16 września 2020 roku wszyscy właściciele wspieranych iPhone’ów otrzymali aktualizację do iOS 14. Nowa wersja nie wprowadza rewolucyjnych zmian, ale nie zabrakło kilku interesujących nowości.

iOS 14
iOS 14 (fot. Apple)

Wśród głównych zmian należy wymienić widżety, które teraz można dowolnie rozmieszczać na głównych ekranach, tryb Picture in Picture, Tłumacza Siri, nowy interfejs asystentki głosowej, usprawnienia w Mapach i przeglądarce Safari, aplikacje App Clip czy sekcję Biblioteka aplikacji.

Co ciekawe, firma z Cupertino nie chwali się wszystkimi funkcjami, które wprowadziła wraz z iOS 14. To tym bardziej zaskakujące, że niektóre z nich są naprawdę ciekawe i mogą pozytywnie wpłynąć na komfort obsługi iPhone’a. Dobrym przykładem jest gest stuknięcia w plecy.

Zacznij stukać w plecy iPhone’a

Funkcja nie tylko nie pojawia się w materiałach promujących iOS 14, ale również jest dość ukryta w ustawieniach systemu. W związku z tym, wiele osób może nawet nie wiedzieć o jej istnieniu. Postanowiliśmy więc pokazać, jak włączyć nowy gest, a także go skonfigurować.

Funkcja nie jest domyślnie aktywna. W celu jej włączenia należy:

  1. Przejść do ustawień iPhone’a i następnie kliknąć na pozycję Dostępność.
  2. W sekcji Ruch i Motoryka wybieramy Dotyk.
  3. Na samym dole znajduje się funkcja o nazwie Stuknięcie w tył.
iOS 14 – gest stuknięcia
(fot. Tabletowo.pl)

Po wykonaniu powyższych kroków, mamy dostępne dwie opcje – Dwukrotne stuknięcie i Trzykrotne stuknięcie. Do każdej można przypisać inną czynność.

Warto zaznaczyć, że lista dostępnych czynności jest naprawdę długa. Znajdziemy na niej m.in. Centrum powiadomień, Siri, Wycisz, Zmniejsz głośność, Zrzut ekranu, Lupa, a także możliwość wywołania zadań utworzonych w aplikacji Skróty Apple. Oznacza to, że za pomocą gestu stuknięcia można wywołać bardziej skomplikowane czynności, takie jak ustawienie budzika na konkretną godzinę, wysłanie wiadomości na Facebooku, włączenie przystawki Apple TV, połączenie z wybranym kontaktem czy chociażby uruchomienie określonej aplikacji.

iOS 14 – gest stuknięcia
(fot. Tabletowo.pl)

Z listy wybieramy interesujące nas zadania i to już wszystko. Teraz, aby uruchomić wcześniej przypisaną czynność, wystarczy tylko wykonać gest stuknięcia w plecy iPhone’a.

Mam Androida, też tak mogę?

Gest stuknięcia jest jedną z nowości w Androidzie 11. Niekoniecznie jednak trzeba posiadać najnowszą wersję systemu operacyjnego Google, aby mieć dostęp do dodatkowego gestu. Można bowiem skorzystać z zewnętrznej aplikacji Tap Tap. W naszym poradniku znajdziecie instrukcję, jak zainstalować aplikację i skonfigurować gest stuknięcia w plecy.