(fot. pixabay.com)

Dziwne, iOS 12.4 umożliwia najłatwiejszy jailbreak iPhone’a od lat

Łamanie systemu w iPhone’ach było popularne jeszcze kilka temu, kiedy zabezpieczenia w iOS nie były tak trudne do obejścia, a proces uwalniania telefonu miał jeszcze jakieś zalety. Ostatnio jailbreaking smartfonów Apple przestał być modny, bo producent postarał się zaimplementować wiele funkcji, o które prosili ich użytkownicy. Interesujące, bo nie prosili o ułatwienie jailbreaka, a iOS 12.4 właśnie to niechcący zmienia.

Jailbreak to właściwie kontrolowane hakowanie iPhone’a. Jest odpowiednikiem androidowego roota. Wykorzystuje luki, które dają użytkownikom dostęp do funkcji systemu, które wcześniej były poza ich zasięgiem. Oczywiście Apple czy Google starają się łatać dziury w zabezpieczeniach, bo umożliwiają wykorzystanie luk nie tylko praworządnym jednostkom, ale także osobom, które wolałyby wykorzystać niedoróbki na swoją korzyść, kradnąc dane, przejmując kontrolę nad cudzym urządzeniem lub oszukując w grach.

Reklama

Ponieważ jednak tego typu furtki pojawiają się coraz rzadziej, również o jailbreaku mówi się sporadycznie. Łamanie zabezpieczeń iOS-a przesunęło się w kierunku szarej, pachnącej kryminałem strefy. Badacze bezpieczeństwa i organy ścigania starają się korzystać z pracy osób, które nadal szukają dziur w systemie Apple. Co zadziwiające, jailbreak w iOS 12.4 jest najłatwiejszy od lat.

iOS 12.3 załatał zgłoszony przez Google błąd o nazwie Project Zero, ale… w kolejnej wersji systemu łatka została wycofana. Luka może być powiązana z błędem przeglądarki Safari, którą można wykorzystać do monitorowania nawyków przeglądania Internetu przez użytkowników bez ich wiedzy. Teraz z pomocą tej furtki opracowano jailbreak, który działa na wszystkich wersjach iOS 12 z pominięciem edycji 12.3.

Oczywiście nie jest to pełna wygrana miłośników łamania iPhone’ów, bo Apple zapewne lada moment wyda łatkę, która ponownie uszczelni system. I dobrze, bo luka naraża użytkowników tego systemu na niebezpieczeństwo znacznie większe niż nieudolnie wykonany jailbreak.

 

źródło: Slashgear