inteligentny głośnik Google Nest Hub
Google Nest Hub (źródło: Google)

Xiaomi wypuści na chiński rynek kopię głośnika Google Nest Hub

Wydawałoby się, że Xiaomi ma już etap kopiowania dawno za sobą. Tymczasem okazuje się, że Chińczycy przygotowują nowy produkt, który będzie wyglądał niemal jak klon inteligentnych głośników Google Nest Hub (dawn. Home Hub) i Nest Hub Max.

Reklama

Portfolio Xiaomi jest niezwykle rozbudowane. Co prawda marka sygnuje swoim logo tylko część urządzeń, ale jednocześnie sprawuje pieczę nad platformą Youpin, na której debiutują przeróżne rzeczy, często w ogóle niezwiązane z branżą technologiczną (m.in. odzież, kosmetyki i chemia). Dziś firma jest jednym z największych producentów smartfonów na świecie i jej inteligentne telefony są niemal w pełni autorskimi projektami (niektóre bowiem produkują ODM).

Reklama

Mimo to, Xiaomi czasami oskarżane jest o kopiowanie – tak było w przypadku Xiaomi Mi Watch, który wygląda niemal jak Apple Watch. Producent oczywiście bronił się mówiąc między innymi, że zdecydował się na taki projekt, ponieważ dzięki zastosowaniu kwadratowego wyświetlacza użytkownik może zobaczyć więcej treści na ekranie (nie są bowiem one ucinane, jak ma to miejsce w smartwatchach z okrągłymi matrycami).

Xiaomi Smart Display Speaker Pro 8

Teraz Xiaomi musi zmierzyć się z kolejnymi zarzutami o kopiowanie, ponieważ jeszcze przed oficjalną premierą do sieci wyciekły zdjęcia Smart Display Speaker Pro 8, czyli kolejnego inteligentnego głośnika tej marki z wyświetlaczem. Wystarczy tylko rzucić okiem na grafikę tytułową, na której znajduje się Google Nest Hub (dawn. Home Hub), a następnie na pierwsze zdjęcie poniżej, aby stwierdzić, że oba produkty są bardzo do siebie podobne, żeby nie powiedzieć, że niemal identyczne.

Jako że Xiaomi Smart Display Speaker Pro 8 najprawdopodobniej skierowany będzie wyłącznie na rynek chiński, nie należy się spodziewać Asystenta Google na pokładzie – za interakcję z użytkownikiem i wykonywanie zleconych zadań odpowiedzialność zapewne weźmie autorski pomocnik Xiaomi, Xiao AI. Ze zdjęć, które wyciekły do sieci, wynika także, że głośnik zaoferuje dotykowy ekran o przekątnej 8 cali, głośniki o dużej mocy, dźwięk HiFi i wsparcie ze strony DTS.

Nie znamy daty premiery Xiaomi Smart Display Speaker Pro 8, lecz w Polsce i tak nie zrobimy z niego użytku, gdyż asystent Xiao AI jest w naszym kraju całkowicie bezużyteczny.

Źródło: ITHome via GizmoChina