instagram
(źródło: Pexels)

Straciłeś konto na Instagramie? Jego odzyskanie ma być łatwiejsze

Nie wiem, czy to przez wysoką popularność, słabe hasła, czy korzystanie z tych samych danych logowania na wielu serwisach, ale to w przypadku Instagrama najczęściej słyszę o kradzieży kont. Zdarzyło się to już kilku moim znajomych. Dla wszystkich poszkodowanych mam dobrą wiadomość – twórcy serwisu społecznościowego pracują nad usprawnieniem procesu odzyskiwania konta.

Instagram pracuje nad łatwiejszym odzyskiwaniem konta

Obecnie dość skuteczną, ale niestety niezbyt sprawną metodą na odzyskanie skradzionego konta jest skorzystanie z formularza kontaktowego. Po wypełnieniu odpowiednich danych musimy poczekać na wiadomość e-mail, a następnie postępować zgodnie z otrzymaną instrukcją.

Nowy sposób, który obecnie testowany jest przez Instagram, opiera się na zestawie pytań o różne informacje dotyczące konta (np. podanie oryginalnego adresu e-mail lub numeru telefonu). Po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi, wygenerowany zostanie sześciocyfrowy kod, który otrzymamy na wskazany adres e-mail lub numer telefonu. Dodatkowo, Instagram uniemożliwi crackerom dalsze korzystanie z kodów wysyłanych na pocztę lub numer telefonu, które mogłyby pozwolić na przejęcie konta z innego urządzenia.

Zapraszamy Was na naszego redakcyjnego Instagrama, gdzie znajdziecie relacje z premiery nowych smartfonów i mnóstwo innych ciekawych treści!

https://www.instagram.com/p/Bxp0WSAo9ch/?utm_source=ig_web_copy_link

Usprawniona metoda ma zapewnić odzyskanie konta nawet w sytuacjach, gdy intruz zmienił nazwę użytkownika i inne dane kontaktowe. W tym celu Instagram oferuje dodatkowe zabezpieczenie, które chroni nazwę użytkownika. Nie zostanie ona „odebrana” przez wyznaczony okres po wprowadzeniu zmian w konfiguracji konta. Dotyczy to wszystkich kont, nie tylko tych oznaczonych jako skradzione.

Nie wiemy, kiedy nowość będzie dostępna w aplikacji u wszystkich użytkowników. Jak już wspomniałem, obecnie prowadzone są testy usprawnionego mechanizmu odzyskiwania konta. Jednakże, blokada nazwy użytkownika jest już aktualnie wdrażana w aplikacji na Androida i niebawem ten proces rozpocznie się również w przypadku wersji na iOS.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Świetnie, że Instagram pracuje nad łatwiejszym odzyskiwaniem konta. Najlepiej jednak tego dostępu w ogóle nie tracić, co można osiągnąć przy zastosowaniu kilku prostych zasad. Po pierwsze, należy ustawić silne i unikatowe hasło. Boisz się, że go nie zapamiętasz? Sięgnij po dobry menedżer haseł. Po drugie, zalecane jest włączenie weryfikacji dwuetapowej. Po trzecie, loguj się na Instagrama wyłącznie na zaufanych urządzeniach.

Polecamy również:

Instagram wprowadzi nowe zasady blokowania kont. Każdy otrzyma identyczny „pasek naruszeń”

źródło: Engadget