(fot. Ciaboy / pxhere)

Instagram pozwoli nam tresować algorytmy sekcji Odkrywaj

Korporacja Meta, czyli właściciel serwisu Instagram poinformowała, że testuje dwie nowe funkcje. Mają one pozwolić nam na jeszcze łatwiejszą personalizację tego, co widzimy w aplikacji. Użytkownicy będą mogli między innymi oznaczyć w karcie Odkrywaj wiele postów na raz jako nieinteresujące.

Instagram wybacz, ale to mnie nie interesuje

Dzisiaj Meta ogłosiła nowe funkcje, dzięki którym będziemy mogli kontrolować to, co pojawia się w naszej karcie Odkrywaj (Explore page). Instagram testuje możliwość oznaczania wielu postów w karcie Odkrywaj na raz jako nieinteresujące. Meta zapewnia, że wówczas nie tylko ukryje te posty, ale również nie będzie wyświetlać nam podobnych treści w przyszłości.

Instagram ma również rozpocząć testowanie funkcji, która pozwoli na personalizację proponowanych postów, które pojawiają się w aplikacji. Serwis pozwoli nam ustawić coś w rodzaju filtra postów, które podpowiada nam Instagram. Użytkownik będzie mógł podać konkretne wyrazy, wyrażenia lub emotikony, które zostaną przez nas wyciszone. Posty je zawierające nie będą nam proponowane.

Instagram personalizacja nowe funkcje
Funkcja filtrowania proponowanych postów (źródło: Meta)

Jak zobaczyć więcej postów, które mogą się nam spodobać?

Meta przypomina, że możemy na kilka sposobów pomóc aplikacji wyświetlać posty, które się nam podobają. Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na zaznaczenie, że treści prezentowane przez konkretnego twórcę trafiają w nasze gusta jest dodanie jego profilu do Obserwowanych oraz do Ulubionych. 

Instagram personalizacja nowe funkcje
Ulubione w serwisie Instagram (źródło: Meta)

Dzięki dodaniu konta do swoich Ulubionych, Instagram pokaże ich posty wyżej i będziemy częściej trafiać na treści od tych twórców. W aplikacji będziemy mogli zobaczyć dedykowany kanał na swoich Ulubionych kont i dzięki niemu przeglądać nowe posty pochodzące tylko od oznaczonych przez nas kont.

Kiedy na naszej stronie Aktualności w serwisie Instagram pojawi się proponowany post, możemy po kliknięciu ikony „x”, znajdującej w prawym górnym rogu wybrać jedną z opcji: „Nie podpowiadaj mi postów od użytkownika …” lub „Wstrzymaj wszystkie proponowane posty w Aktualnościach na 30 dni”. Dzięki temu serwis będzie proponować nam treści bardziej dostosowane do naszych preferencji.

Warto przypomnieć, że Instagram w swoich ustawieniach pozwala na kontrolowanie widoczności kontrowersyjnych treści. Niektórzy użytkownicy mogą nie chcieć oglądać materiałów powiązanych z konkretnymi tematami takimi jak np. broń palna. Ustawienia pozwalają na wybranie trzech poziomów częstotliwości wyświetlania takich treści: Więcej, Standard oraz Mniej.

Instagram personalizacja nowe funkcje
Kontrola kontrowersyjnych treści w serwisie Instagram (źródło: Meta)