(fot. Instagram)

Czy Instagram korzysta z kamery bez uprawnień? Spokojnie, to tylko błąd

Użytkownicy Instagrama na smartfonach Apple z zainstalowanym systemem iOS 14 zauważyli, że aplikacja korzysta z dostępu do aparatu bez stosownych uprawnień. Jej twórcy uspokajają: to tylko błąd!

Chwilę konsternacji przeżył jeden z użytkowników Twittera, kiedy przeglądając Instagrama zauważył, że iPhone wyświetlił ikonę informującą o korzystaniu z dostępu do kamery przez aplikację, z której ten aktualnie korzysta. Rzekomo gdy do tego doszło, nie miał włączonego aparatu, a jedynie przeglądał zawartość dodaną do serwisu przez znajomych.

https://twitter.com/KevDoy/status/1283987495948914689

Opisane odkrycie mogłoby świadczyć o tym, że aplikacja rejestruje dane z kamery smartfona nawet wtedy, gdy ta nie jest włączona, a system iOS pozwala mu na to mimo niewyrażonej zgody przez użytkownika. Tymczasem, zgodnie z informacjami od twórców, problem leży w zupełnie innym miejscu – niedostosowaniu aplikacji do nowej wersji iOS.

Instagram: nie ma takiej opcji!

Według stanowiska pozyskanego przez The Verge, serwis Instagram korzysta z kamery w smartfonie użytkownika tylko i wyłącznie wtedy, gdy ten przełącza aplikację w stosowny tryb i wyraził zgodę na dostęp do rejestracji obrazu. Zaistniała sytuacja jest wyłącznie błędem aplikacji, która jeszcze nie jest dostosowana do nowej wersji systemu iOS 14.

Instagram
(fot. TechCrunch)

Ta zostanie udostępniona użytkownikom dopiero jesienią i do tego czasu producenci aplikacji, tacy jak autorzy Instagrama, muszą ją dostosować do nowych wymagań. Można się zatem spodziewać, że w finalnej wersji dla iOS 14 ikonka systemowa nie będzie sygnalizowała żadnych nieprawidłowości.

iOS 14 odkrywa nieprawidłowości

Instagram nie jest pierwszą aplikacją, która zgodnie z ostrzeżeniami iOS 14 ma nie pracować prawidłowo w zakresie zbierania danych. Wcześniej zidentyfikowano problem z nieuprawnionym dostępem do danych w schowku, w takich programach, jak TikTok, LinkedIn i Reddit.

(fot. Instagram)

Do momentu oficjalnego udostępnienia dla wszystkich chętnych iOS 14 pozostało jeszcze kilka miesięcy. Do tego czasu wszystkie problemy z uprawnieniami aplikacji powinny zostać rozwiązane.