(fot. Google)

Ponad 40 miliardów dolarów w trzy miesiące – oto przychody Google

A dokładniej, konglomeratu Alphabet

Holding, w którego rękach jest „wszechwiedzące” Google, zarabia coraz lepiej. Alphabet zdał lepszy raport finansowy za trzeci kwartał tego roku niż Microsoft.

Alphabet odnotował spore przychody w trzecim kwartale 2019 roku. Wyniosły one w sumie 40,5 mld dolarów, co stanowi 20% wzrostu w porównaniu do trzeciego kwartału 2018 r. Jest to też kilka miliardów dolarów więcej od Microsoftu, który zaraportował w tym samym okresie przychód w wysokości 33,1 mld dolarów. Ponadto Alphabet odnotował wzrost zysku operacyjnego o 23% rok do roku – z 8,6 mld do 9,1 mld dolarów.

Sundar Pichai, prezes Google, zwrócił uwagę na przyczynę tak dobrych wyników:

„Jestem niezmiernie zadowolony z postępów, jakie poczyniliśmy we wszystkich działaniach w trzecim kwartale, wliczając w to progres w dziedzinie wyszukiwarki internetowej oraz obliczeń kwantowych, jak też tych sekcji, które miały duży wpływ na przychód, a zatem: wyszukiwarka mobilna, YouTube i usługi chmurowe.”

Dział sprzętowy Google, usługi w chmurze oraz sklep Google Play odnotowały wspólnie 6,4 mld dolarów przychodu, co jest poprawionym wynikiem z ubiegłego roku, kiedy to zaraportowano 4,6 mld dolarów.

Pixel 3a był strzałem w dziesiątkę

Zauważono, że sprzedaż Piksela 3a wciąż jest wysoka i nadal dobrze wpływa na finanse firmy, choć nie podano żadnych dokładniejszych informacji o tym, jak dużo urządzeń udało się oddać w ręce nowych właścicieli. Padło tylko zdanie, że dzięki Pikselowi 3a udało się sprzedać dwa razy więcej smartfonów Pixel niż rok wcześniej (dane z II kw. 2019 r. kontra II kw. 2018 r.).

Pixel 3a uratował sprzedaż smartfonów Google

Google przekazało, że „sezonowość” przychodów działu sprzętowego zmieniła się nieco przy okazji premiery tego smartfona. Do tej pory smartfony z linii Pixel pojawiały się tylko jesienią (jak teraz – Pixel 4), ale Pixel 3a złamał ten zwyczaj, ukazując się wiosną. Liczymy więc na to, że Pixel 4a zostanie zaprezentowany w maju 2020 roku.

Inne biznesy Alphabetu, czyli Waymo i Verily, nie okazały się w omawianym kwartale zbyt dużym sukcesem. Mimo wzrostu przychodów, segment ten poniósł stratę w wysokości 941 mln dolarów.

źródło: Google przez Android Authority