Ile realnie można oszczędzić, korzystając ze smartDOM? | Tabletowo.pl
Akcja Partnerska

Ile realnie można oszczędzić, korzystając ze smartDOM?

Dołącz do dyskusji 0

Jak już wiecie z jednego z moich poprzednich wpisów (oszczędzanie z programem smartDOM), jestem na etapie restrukturyzacji kosztów mojego życia. Co prawda pisałam tylko o kredycie, ale stwierdziłam, że czasem warto podliczyć koszty, jakie miesięcznie, kwartalnie czy rocznie ponosimy na podstawowe usługi. Zrobiłam to, by na własnym przykładzie przekonać się czy i ile mogę zaoszczędzić korzystając z programu smartDOM. Chcecie zobaczyć rachunkowy ekshibicjonizm w moim wykonaniu? Zapraszam.

Na początek jednak kilka słów na temat samego smartDOM

O samym programie smartDOM i o korzyściach z niego płynących pisaliśmy już szczegółowo na Tabletowo (smartDOM – czym jest i dlaczego więcej znaczy korzystniej). Postanowiłam jednak sprawdzić, na żywym organizmie, jak faktycznie, w rzeczywistości, wyglądają oszczędności, z jakimi możemy mieć do czynienia korzystając z oferty Plusa i Cyfrowego Polsatu w porównaniu z moimi aktualnymi wydatkami.

Żeby to jednak było korzystne, należy pamiętać o narzuconej przez operatora konwencji: najpierw musimy stać się abonentami usługi telefonu, internetu lub telewizji (albo już nimi być). Z tym, że w przypadku pierwszych dwóch usług musi być zachowane miesięczne zobowiązanie wynoszące co najmniej 39,90 złotych natomiast w ostatnim – minimum 59,90 złotych (dla obecnych klientów kwota ta jest niższa: 49,90 złotych). Wtedy to druga usługa będzie nas kosztowała 50% standardowej kwoty (przy zachowaniu wspomnianych zobowiązań miesięcznych), a trzecia –nawet złotówkę (w jej przypadku nie jest narzucona minimalna wartość miesięcznego abonamentu).

Pamiętajcie jednak, że hasło „drugi za połówkę, trzeci nawet za złotówkę” dotyczy jedynie łączenia trzech konkretnych usług: telewizji, internetu i telefonu (w dowolnej konfiguracji). Dodatkowo należy mieć na uwadze, że maksymalny rabat na trzecią usługę to 18,99 złotych.

Jak już wiecie, smartDOM pozwala nam łączyć do dziewięciu produktów i usług pod jednym szyldem. Oto one: telefon, internet, telewizja, prąd, bankowość, monitoring, ubezpieczenia, AGD oraz gaz. Policzmy zatem, ile realnie można zaoszczędzić.

Jakie koszty ponoszę teraz?

· Abonament telefoniczny:
79,99 zł miesięcznie, co daje 959,88 złotych rocznie
Jest to oferta bez limitu danych za 79,99 zł + 1 GB danych w Europie w Strefie T-Mobile

· Internet stacjonarny:
99,99 zł miesięcznie, co daje 1199,88 złotych rocznie
Oferta sprzed trzech lat (zatrzymałam się w czasie!) – 100 Mb/s pobieranie / 10 Mb/s wysyłanie

· TV:

0 zł – nie korzystam z telewizji. Za inną platformę streamingową płacę co miesiąc 52 zł za pakiet Premium – rocznie 624 złote, ale nie da się tej usługi porównać z TV – z HBO GO, które otrzymujemy podpisując umowę na telewizję w Cyfrowym Polsacie lub na telefon w Plusie – już tak, ale o tym dalej,

· Energia elektryczna:
30 złotych – tyle średnio miesięcznie płacę za ok. 50 kWh o mocy 3 kW; rocznie daje to 360 złotych

· Bank:
Nie ponoszę żadnych kosztów, bo wykonuję transakcje powyżej 300 złotych i wypłacam pieniądze wyłącznie w bankomatach ING i Planet Cash

· Gaz:
400 złotych rocznie za ok. 95 kWh

· Ubezpieczenie:
2081 zł za OC/AC samochodu + 149 złotych ubezpieczenie podróżne na Europę

· Monitoring:
0 zł – nie korzystam

· AGD:
0 zł – aktualnie nie potrzebuję nowego AGD, ani nie spłacam rat

Podsumowując roczny koszt powyższych usług, daje mi to kwotę wynoszącą 5149,76 złotych (licząc z jedną z platform streamingowych, z których korzystam: 5773,76 złotych). Policzmy jednak sam telefon, internet, tv i prąd, bo na tym głównie skupię Waszą uwagę – daje nam to 2519,76 złotych (z dodatkową usługą streamingową: 3143,76 złotych).

Ile (i czy w ogóle?) mogę zaoszczędzić korzystając z programu SmartDOM?

Zacznijmy od abonamentu telefonicznego

Ciekawie prezentuje się abonament za 49,99 złotych miesięcznie (pierwszy miesiąc gratis) z nielimitowanymi połączeniami i SMS-ami oraz pakietem 10 GB internetu. Co więcej, w ramach tej oferty przez trzy miesiące mam LTE bez limitu danych – przez kolejne miesiące mogę płacić 10 złotych miesięcznie lub zrezygnować z tego bonusu. Do tego otrzymujemy Iplę na dwa miesiące i HBO GO na miesiąc za free, a to już niezły argument.

Aktualnie za abonament no-limit z 1 GB danych w europejskiej strefie T-Mobile płacę 80 złotych – co opłaca się bardziej, pozostawiam Waszej ocenie, bo przecież punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pamiętając też o zmianie polityki roamingowej, kluczowe dla mnie korzystanie z internetu poza granicami kraju nie jest aż takie straszne dla portfela. Na, nomen omen plus natomiast muszę zaliczyć obecność pakietu Atlantyckiego, w ramach którego można kupić paczkę 1 GB na Stany za 90 złotych (z czego zresztą nie omieszkałam skorzystać podczas ostatniej premiery smartfona w Nowym Jorku, ale akurat w ofercie pre-paid, gdzie pakiet kosztuje jeszcze mniej – 39 złotych), a u konkurencji taki sam pakiet kosztuje, w abonamencie, bagatela, 600 złotych.

Koszt roczny: 859,89 złotych w pierwszym roku i 959,88 złotych w drugim roku – przy założeniu, że przez cały okres umowy korzystam z usługi LTE bez limitu danych i HBO GO.

Internet

Przywykłam do płacenia za internet stacjonarny za konkretne prędkości (w moim przypadku 100/10 Mb/s), a nie za paczki danych. Plus oferuje jednak tylko taką możliwość, więc pewnie zdecydowałabym się na najwyższą opcję, za 89,90 złotych miesięcznie – 100 GB. Do tego LTE Plus bez limitu GB w cenie i 3 miesiące abonamentu za darmo.

Koszt roczny: 809,10 złotych (1078,80 złotych w drugim roku), ale w ramach SmartDOM o połowę taniej: 404,50 złotych (539,40 złotych). Ważne jest jednak, że aby skorzystać z 50-procentowego rabatu na internet we wskazanych przeze mnie wyżej ofertach, najpierw należy kupić abonament na telefon, a dopiero później na internet – w dodatku umowy nie mogą zostać zawarte tego samego dnia. W przeciwnym razie zrabatowany o połowę zostanie abonament na telefon, a nie na internet.

Telewizja

Jeśli ktoś rzadko bywa w domu, dokładnie tak, jak ja, a lubi coś sobie pooglądać w trasie, opcja dokupienia usługi Cyfrowy Polsat GO za symbolicznych pięć złotych miesięcznie wydaje się ciekawym pomysłem. Zwłaszcza, że daje ona możliwość oglądania na urządzeniach mobilnych zarówno kanałów telewizyjnych, jak i treści na życzenie (VoD).

Oczywiście warto pamiętać, że aby móc skorzystać z oferty, należy mieć wykupiony choćby najniższy pakiet telewizji, który w przypadku smartDOM-u zostanie zrabatowany do złotówki miesięcznie (oszczędzając tym samym 18,99 złotych). Zwłaszcza, że w jego ramach otrzymujemy ponad 80 kanałów – nie najgorzej, prawda?

Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że rozważam korzystanie z HBO GO w ramach abonamentu telefonicznego w Plusie (pierwszy miesiąc za darmo, kolejne – 20 złotych co miesiąc), najniższy pakiet na telewizję w Cyfrowym Pakiecie w zupełności by mi wystarczył.

Koszt roczny: 12 złotych

Energia elektryczna

Wszyscy się śmieją, że mam w domu małą elektrownię – ciągle do prądu podłączonych mam masę mniejszych urządzeń. Prawda jest jednak taka, że na bieżąco eksploatuję tylko lodówkę – czajnika używam rzadko, jeszcze bardziej sporadycznie odpalam mikrofalę czy kuchenkę; z racji tego, że często mnie nie ma, to i światło stosunkowo rzadko się świeci. Średnio miesięcznie zużywam ok. 50 kWh.

Przenosząc się z moim prądem do Plusa, według kalkulatora na stronie operatora, płaciłabym o 2,13 złotych miesięcznie mniej niż u aktualnego dostawcy. W skali roku daje to oszczędność na poziomie 25,56 złotych. Normalnie płaciłabym 27,87 złotych miesięcznie, czyli 334,44 złote rocznie. Z drugiej strony lepiej mieć niż nie mieć.

Warto podkreślić, że są dwie opcje naliczania opłat – za faktyczne zużycie prądu lub stałe rachunki w formie abonamentu z odczytem licznika co 6 lub 12 miesięcy.

Bankowość

Jestem przekonana, że wielu z Was „zasiedziało się” w swoich bankach przez długie lata. Ja kiedyś też tak miałam – jak założyłam konto wchodząc w dorosłość, tak przeniosłam się do innego banku dopiero w chwili, gdy pojawiły się miesięczne opłaty za korzystanie z konta, na co przystać nie chciałam. Zmian się boimy, ale czasem są nieuniknione. A Plus kusi nas całkiem ciekawą ofertą.

Otwierając konto w PlusBanku możemy obniżyć rachunki o 40 złotych w pierwszym roku i o 15 złotych miesięcznie w drugim. Oczywiście spełniając ważny warunek: musimy wydawać miesięcznie minimum 500 złotych kartą, przelewać wynagrodzenie na Konto Plus i mieć ustawione polecenie zapłaty za rachunki w Plusie lub Cyfrowym Polsacie. Sporo zależności, ale gra warta świeczki – 480 złotych w skali roku piechotą nie chodzi.

Ubezpieczenie

Jestem świeżo po przedłużeniu OC/AC na swoje auto – próbowałam wybrać najkorzystniejszą ofertę na rynku, skrojoną pode mnie, wraz z ubezpieczeniem podróżnym na Europę.

W smartDOM mogłabym zaoszczędzić ok. 58 złotych rocznie, jak podaje Plus na stronie programu. Jak ma się to do rzeczywistości – bez zapoznania się ze szczegółową ofertą – niestety, trudno powiedzieć.

Monitoring

Nie korzystam i na razie, dopóki się nie przeprowadzę w nowe miejsce, nie zamierzam zmieniać tego stanu rzeczy. Mimo wszystko jednak polecam – dobrze jest wiedzieć czy i co dzieje się w naszym domowym zaciszu podczas naszej nieobecności. Przykładów użyteczności tego rozwiązania nie trzeba daleko szukać: dzięki kamerze zamontowanej w domu sprawdzimy czy nasze dzieci bezpiecznie wróciły ze szkoły i odrabiają lekcje, zwierzak za bardzo nie psoci, a podczas dłuższego wyjazdu – czy kwiatki jeszcze się jakoś trzymają.

Korzystając z monitoringu w ramach smartDOM, można oszczędzić 3 złote miesięcznie, czyli 36 złotych w skali roku.

AGD

Nie telefon, nie tablet, nawet nie laptop… AGD! Ja nie potrzebuję aktualnie żadnego nowego sprzętu gospodarstwa domowego, ale dobrze wiedzieć, że kupując np. zmywarkę za 1349 złotych, można za nią zapłacić o 10% taniej. Oszczędność: 134,90 złotych.

Gaz

W programie smartDOM jest również gaz, na podobnej zasadzie, jak prąd – bez zmiany instalacji i bez przerw w dostarczaniu usługi. Tu płacisz tylko za fizyczne zużycie – nie ma prognoz ani innych skomplikowanych wyliczeń.

Aktualnie rocznie płacę 400 złotych za gaz, przy czym wykorzystuję go wyłącznie do gotowania (W1.1). Chcąc ogrzewać dom gazem, średnio płacilibyśmy rocznie 3883 złote, a po przeniesieniu do Plusa – ok. 3756 złotych. Daje nam to oszczędność na poziomie 126 złotych.

Ile bym realnie oszczędziła, korzystając ze smartDOM?

1610,83 złote – tyle wydałabym w ramach smartDOM, oferowanego przez Plusa i Cyfrowy Polsat, na telefon, internet, telewizję oraz energię elektryczną w pierwszym roku (w drugim roku: 1845,72 złotych). 2519,76 – tyle aktualnie płacę za te cztery usługi. Różnica w tych kwotach jest kolosalna. A do tego dochodzi możliwość zaoszczędzenia dodatkowych 480 złotych w pierwszym roku, korzystając z PlusBanku.

I właśnie różnica ta uświadomiła mi, w jak łatwy sposób jestem w stanie naprawić swój budżet domowy…

Nie przekonuję Was wcale do tego, że smartDOM to idealne rozwiązanie. Ale mój przykład pokazuje, że w prosty sposób można zaoszczędzić naprawdę sporo. Jak to może być w Waszym przypadku, możecie sprawdzić na stronie programu smartDOM. Znajdziecie na niej sprytny kalkulator, który pomoże podliczyć oszczędność na produktach i usługach dodawanych kolejno w ramach Domowego Programu Oszczędnościowego – nie mylić z oszczędnościami względem aktualnych kosztów waszego życia; tę różnicę musicie sobie policzyć sami.

Jak widać na moim przykładzie – warto.

Artykuł jest elementem kampanii reklamowej programu smartDOM prowadzonej przez Plusa i Cyfrowy Polsat

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona