(fot. pexels.com)

iCloud Passwords – w końcu z pęku kluczy skorzystamy na Windowsie

Apple niezbyt chętnie wydaje własne oprogramowanie na konkurencyjne platformy, ale nie oznacza to, że w ogóle tego nie robi. Co więcej, użytkownicy Windowsa, którzy korzystają z Google Chrome, wkrótce dostaną rozszerzenie iCloud Passwords.

Reklama

Firma Tima Cooka z nowym rozwiązaniem dla użytkowników Windowsa

Jeśli siedzimy w „ekosystemie” Apple i korzystamy przede wszystkim z iPhone’a i Maka, a także przeglądarki internetowej Safari, to jednym z najlepszych menedżerów haseł powinien być pęk kluczy iCloud. Nie musimy instalować dodatkowego oprogramowania, a otrzymujemy wygodną usługę zapamiętywania i synchronizacji danych logowania pomiędzy różnymi urządzeniami.

Wkrótce z menedżera haseł Apple będzie można również korzystać, gdy zamiast Maka, na naszym biurku stoi komputer działający pod kontrolą Windowsa. Obecne informacje wskazują, że zostanie to zrealizowane za pomocą odpowiedniego rozszerzenia dla przeglądarki Google Chrome.

iCloud Passwords, czyli pęk kluczy iCloud także na Windowsie

W ostatniej aktualizacji aplikacji iCloud dla Windowsa, podnoszącej numer wersji do 12, dodano nową pozycję „Hasła”. Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z zapowiedzią funkcji, która pozwoli na synchronizację haseł zapisanych w chmurze.

iCloud Passwords
Informacja o rozszerzeniu iCloud Passwords (fot. 9to5Google)

Po zaznaczeniu wspomnianej pozycji, a także kliknięciu na przycisk „Zastosuj”, wyświetla się komunikat informujący, że wymagane jest rozszerzenie iCloud Passwords dla przeglądarki Chrome. Oznacza to, że prawdopodobnie, aby skorzystać z nowej opcji, wymagany będzie dodatek do przeglądarki.

Owszem, funkcja najpewniej będzie dostępna, gdy korzystamy z Google Chrome’a. Należy jednak zauważyć, że wiele konkurencyjnych przeglądarek internetowych jest obecnie opartych o projekt Chromium i posiada sporo elementów wspólnych z Chrome. Niewykluczone więc, że iCloud Passwords oficjalnie zadebiutuje także w wersji dla Opery czy Microsoft Edge.

Niestety, nie poznaliśmy żadnego konkretnego terminu. Trudno więc wskazać, kiedy należy spodziewać się nowej funkcji – możemy tylko stwierdzić, że najpewniej zadebiutuje ona już niebawem. Obecnie, gdy zdecydujemy się na pobranie rozszerzenia iCloud Passwords, to jesteśmy przenoszeni do pustej strony w Chrome Web Store.

Warto dodać, że Apple szykuje także inne nowości dla użytkowników Windowsa. iTunes, podobnie jak na macOS, ma zostać zastąpiony aplikacjami Muzyka i Podcasty.

Aktualizacja [01.02.2021]

Rozszerzenie iCloud Passwords jest już dostępne dla użytkowników przeglądarki Google Chrome.