i9-10900K wraz z Z490 rzekomo już w kwietniu

A przynajmniej tak sugerują przecieki

Intel ma naprawdę ogromny problem z pożegnaniem się ze swoją, dość przestarzałą już architekturą Skylake. W kwietniu 2020 roku spodziewać się możemy Comet Lake, który również „pochwalić się” będzie mógł 14 nm procesem technologicznym. Przy 7 nm najnowszych procesorów AMD nie wygląda to może spektakularnie, ale jednak fani Intela mają na co czekać.

Reklama

Intel Core i9-10900K – czyli 10-rdzeniowy potwór

Już podstawowa wersja Intel Core i9-10900 (bez „K”) zapowiada się na diabelnie szybką maszynkę – jednak to dopiero jej wersja z odblokowanym mnożnikiem ma pokazać, na co stać 10 generację Intela. Najważniejszą zmianą względem poprzedników będzie zwiększenie liczby fizycznych rdzeni do 10 a wątków do 20. Gdyby tego było mało, to w trybie turbo taktowanie pojedynczego rdzenia ma sięgnąć aż 5,1 GHz! Zapowiada się więc nam naprawdę wydajna jednostka przy zachowaniu całkiem niskiego TDP – jednak z tym ostatnim poczekałbym do oficjalnej prezentacji.

Reklama

Potwór: Intel Core i9 z odblokowanym mnożnikiem i 5,0 GHz w trybie turbo

Podstawka LGA1200 i nowe chipsety

Ukochane przez wszystkich LGA1151 odchodzi do lamusa – teraz czas na jego następcę, czyli LGA1200. To oznacza również nowe chipsety takie jak H410, Q470, W480, a także Z490. Szczególnie interesująco zapowiada się ten ostatni, który da nam największe możliwości. Serwis wccftech.com podzielił się poniższą grafiką prezentującą możliwości chipsetów z serii 400:

Czego można się spodziewać po procesorach 10 generacji Intela?

W przypadku jednostek i9 możemy się spodziewać aż 10 rdzeni i 20 wątków (kontra 8 rdzeni i 16 wątków z 9 generacji Intel Core i9). W i7 znaleźć już mamy 8 rdzeni i 16 wątków, czyli w tej kategorii procesorów bez zmian. Średniopółkowe i5 pochwalić się będą mogły 6 rdzeniami i 12 wątkami. Rodzinę Core zamyka i3, które ma być wyposażona w 4 fizyczne rdzenie i 8 wątków. Jeśli chodzi o pobór mocy, to ten ma pozostać na podobnym poziomie lub lekko spaść – czego każdy się raczej spodziewa.

Cena? Ze względu na bardzo mocną konkurencję ze strony AMD liczę na korzystne ceny najnowszych procesorów „Niebieskich”, jednak na razie możemy jedynie czekać na oficjalne informacje od Intela.

Premierę nowych jednostek przewiduje się na kwiecień 2020. Czekacie?

Intel Comet Lake, czyli nowi przedstawiciele 10. generacji procesorów

Źródło: wccftech.com