Intel Comet Lake, czyli nowi przedstawiciele 10. generacji procesorów

Niespełna trzy tygodnie temu, bo 1 sierpnia tego roku, informowaliśmy Was o nadchodzących przedstawicielach 10. generacji procesorów ze stajni Intela. Były to pierwsze jednostki wykonane w 10-nanometrowym procesie litograficznym, które skupiały się – zdaniem producenta – na wprowadzeniu do komputerów osobistych sztucznej inteligencji o wysokiej wydajności. Dla uzupełnienia tej rodziny, dzisiaj poznaliśmy osiem nowych dziesiątek – tym razem opartych na litografii 14 nm.

Reklama

Dzisiaj, 21 sierpnia, zaprezentowane zostało osiem procesorów. Zanim jednak przejdziemy do tabelki z pełną specyfikacją, warto byłoby powiedzieć o tym, jaki cel przyświecał Intelowi. Ten był całkiem prosty, procesory Comet Lake mają zwiększać produktywność i skalować wydajność przy obciążeniach wielowątkowych, oferując przy tym rozmiary umożliwiające wykorzystywanie ich w lekkich, cienkich laptopach czy konstrukcjach typu „2w1”. Przy okazji, Intel obiecuje, że za wzrostem wydajności nie idzie obniżenie czasu pracy na baterii.

Reklama

Nowa rodzina będzie oferować zwiększone taktowanie, po raz pierwszy w serii U pojawi się 6-rdzeniowy procesor, a przy planowaniu nowych układów nie zapomniano o łączności Wi-Fi 6 (Gig+) czy obsłudze Thunderbolt 3. Oczywiście różnorodność rodziny wynika z chęci producenta do dopasowania się do wszystkich użytkowników. A co z wydajnością względem poprzedniej generacji? Producent notuje 16% wzrost wydajności oraz o ponad 40% lepszą produktywność i wielozadaniowość w Office 365.

Warto nadmienić, że dzięki technologiom Intel Adaptix i Intel DTT (Intel Dynamic Tuning Technology), procesory oferują coś interesującego – możliwość uczenia maszynowego, która ma dać partnerom OEM-owym możliwość dostrojenia procesorów do swoich potrzeb i uzyskania tym samym 8-12% wzrostu wydajności. Wstępnie wyszkolone algorytmy są wykorzystywane do przewidywania obciążeń systemowych i automatycznego dostosowywania mocy procesora w celu maksymalizacji chłodzenia i osiągnięcia najlepszej możliwej wydajności.

Kiedy nowe procesory Intela trafią do sklepów? Już w okresie świątecznym na półkach powinny się pojawić pierwsze laptopy z opisywanymi dzisiaj jednostkami. Warto pamiętać także o Project Athena, ale o tym – oraz o innych szczegółach dotyczących procesorów Intel 10. generacji – możecie przeczytać w podlinkowanym poniżej wpisie.

10. generacja procesorów Intela nadchodzi! Nowa mikroarchitektura Ice Lake dla laptopów