Intel Comet Lake, czyli nowi przedstawiciele 10. generacji procesorów | Tabletowo.pl

Intel Comet Lake, czyli nowi przedstawiciele 10. generacji procesorów

Dołącz do dyskusji 0

Niespełna trzy tygodnie temu, bo 1 sierpnia tego roku, informowaliśmy Was o nadchodzących przedstawicielach 10. generacji procesorów ze stajni Intela. Były to pierwsze jednostki wykonane w 10-nanometrowym procesie litograficznym, które skupiały się – zdaniem producenta – na wprowadzeniu do komputerów osobistych sztucznej inteligencji o wysokiej wydajności. Dla uzupełnienia tej rodziny, dzisiaj poznaliśmy osiem nowych dziesiątek – tym razem opartych na litografii 14 nm.

Dzisiaj, 21 sierpnia, zaprezentowane zostało osiem procesorów. Zanim jednak przejdziemy do tabelki z pełną specyfikacją, warto byłoby powiedzieć o tym, jaki cel przyświecał Intelowi. Ten był całkiem prosty, procesory Comet Lake mają zwiększać produktywność i skalować wydajność przy obciążeniach wielowątkowych, oferując przy tym rozmiary umożliwiające wykorzystywanie ich w lekkich, cienkich laptopach czy konstrukcjach typu „2w1”. Przy okazji, Intel obiecuje, że za wzrostem wydajności nie idzie obniżenie czasu pracy na baterii.

Nowa rodzina będzie oferować zwiększone taktowanie, po raz pierwszy w serii U pojawi się 6-rdzeniowy procesor, a przy planowaniu nowych układów nie zapomniano o łączności Wi-Fi 6 (Gig+) czy obsłudze Thunderbolt 3. Oczywiście różnorodność rodziny wynika z chęci producenta do dopasowania się do wszystkich użytkowników. A co z wydajnością względem poprzedniej generacji? Producent notuje 16% wzrost wydajności oraz o ponad 40% lepszą produktywność i wielozadaniowość w Office 365.

Warto nadmienić, że dzięki technologiom Intel Adaptix i Intel DTT (Intel Dynamic Tuning Technology), procesory oferują coś interesującego – możliwość uczenia maszynowego, która ma dać partnerom OEM-owym możliwość dostrojenia procesorów do swoich potrzeb i uzyskania tym samym 8-12% wzrostu wydajności. Wstępnie wyszkolone algorytmy są wykorzystywane do przewidywania obciążeń systemowych i automatycznego dostosowywania mocy procesora w celu maksymalizacji chłodzenia i osiągnięcia najlepszej możliwej wydajności.

Kiedy nowe procesory Intela trafią do sklepów? Już w okresie świątecznym na półkach powinny się pojawić pierwsze laptopy z opisywanymi dzisiaj jednostkami. Warto pamiętać także o Project Athena, ale o tym – oraz o innych szczegółach dotyczących procesorów Intel 10. generacji – możecie przeczytać w podlinkowanym poniżej wpisie.

10. generacja procesorów Intela nadchodzi! Nowa mikroarchitektura Ice Lake dla laptopów

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona