(fot. Hyundai)

Hyundai i Uber razem wypełnią niebo latającymi taksówkami

Hyundai, znany głównie z produkcji samochodów, zamierza „oderwać się od ziemi”. Firma wraz z Uberem chce bowiem opracować latające taksówki.

Hyundai S-A1 – nowa podniebna taksówka

Niestety, wizja 2015 roku przedstawiona w filmie „Powrót do przyszłości II” się nie spełniła. Nie mamy masowo produkowanych latających samochodów, a tym bardziej powietrznych autostrad. Nie oznacza to jednak, że nikt nie pracuje nad bardziej dostępnym transportem z latającymi pojazdami.

(fot. Hyundai)

Uber w ramach przedsięwzięcia Air zamierza wprowadzić linię latających taksówek. Jednym z pojazdów ma być Hyundai S-A1, którego bardzo wczesny prototyp (mock-up w pełen skali) pojawi się podczas targów CES 2020. Będzie to pojazd w pełni elektryczny, który pozwoli na osiągnięcie maksymalnej prędkości 290 km/h i podróżowanie na wysokości 300-600 metrów nad ziemią. Zastosowane akumulatory mają umożliwić pokonanie do około 96 km. Podczas jednego kursu pojazd zabierze do czterech pasażerów.

Eric Allison, szef Uber Elevate (część Ubera odpowiedzialna za rozwój usługi podniebnej taksówki), ogłosił, że Hyundai jest ważnym partnerem dla całego projektu i ma spore doświadczenie w produkcji samochodów na globalną skalę. Allison dodał, że Koreańczycy mają duży potencjał do budowy latających taksówek, które będą niezawodne, a ich cena zmieści się na akceptowalnym poziomie.

Koniec stania w korku

Jakie będą korzyści? Z pewnością znacznie szybsza podróż. Klienci usługi Ubera nie będą musieli stać w korkach czy podróżować z niskimi prędkościami w mieście ze względu na obowiązujące ograniczenia. Firma przewiduje, że podróż z San Francisco do San Jose (odległość około 80 km) zajmie około 15 minut. Z kolei pokonanie podobnej trasy samochodem, przy dużym natężeniu ruchu, może trwać nawet 2 godziny.

Uber Elevate planuje rozpocząć loty demonstracyjne w tym roku. Z kolei komercyjny start usługi ma odbyć się już w 2023 roku. Nie będzie ona dostępna wszędzie – Uber Air przeznaczone jest do największych miast, łącząc ich centra z przedmieściami. Pierwsze loty mają odbyć się Dallas, Los Angeles, Melbourne i Australii.

Nie wiadomo, jakie dokładnie pojazdy zostaną wykorzystane na początku. Hyundai S-A1 pozostaje jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, więc początkowo Uber może skorzystać z pojazdów innych partnerów.

źródło: CNBC, Hyundai