Hybrydy Fiata automatycznie włączą tryb elektryczny w centrach miast
(fot. FCA)

Hybrydy Fiata automatycznie włączą tryb elektryczny w centrach miast

Koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) planuje wyposażyć swoje hybrydy w system, który pozwoliłby na automatyczne wyłączenie silnika spalinowego podczas wjazdu do miejskich stref bezemisyjnych.

Sposób na strefy czystego transportu

W europejskich miastach coraz częściej występują obszary, w których nie mogą poruszać się samochody wyposażone tylko w silnik benzynowy lub diesla. Niekoniecznie jednak trzeba posiadać pojazd w pełni elektryczny, aby móc wjechać do ograniczonej strefy. Interesującą alternatywą są hybrydy, które mogą przez określony dystans korzystać wyłącznie z energii zgromadzonej w akumulatorach.

Nowy Fiat 500e – elektryczny, nowoczesny i nie tylko do miasta

Producenci samochodów, aby ułatwić i zwiększyć komfort jeżdżenia hybrydami w miastach, wprowadzają rozwiązania umożliwiające automatyczne przejście w tryb elektryczny. Taką funkcję znajdziemy chociażby w odświeżonym BMW serii 5. Dostępna jest ona w każdej hybrydzie typu plug-in.

Samochody FCA stworzone z myślą o strefach bezemisyjnych

Nad technologią zbliżoną do BMW eDrive Zone pracuje również koncern FCA. Docelowo może ona trafić do wszystkich hybryd z wtyczką należących do grupy. Jak informuje Reuters, program pilotażowy przeprowadzany jest w Turynie, ale najpewniej finalnie funkcja będzie dostępna również w innych europejskich miastach.

Projekt o nazwie Turin Geofencing Lab zakłada wykorzystanie systemu z zintegrowanymi czujnikami, które pozwalają samochodowi na wykrycie, że znalazł się w strefie z ograniczeniami ruchu. W takiej sytuacji silnik spalinowy jest automatycznie wyłączany, a pojazd przechodzi w tryb elektryczny.

Hybrydy Fiata automatycznie włączą tryb elektryczny w centrach miast
Jeep Renegade 4xe (fot. FCA)

System został już sprawdzony w Jeepie Renegade 4xe, czyli hybrydzie typu plug-in. Z kolei w przyszłym roku testy mogą zostać rozszerzone o kolejne hybrydowe modele FCA.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Nie jest jeszcze jasne, kiedy przedstawiony system zostanie udostępniony wszystkim klientom. Jego wdrożenie jak najbardziej mogłoby przełożyć się na większe zainteresowanie hybrydami Fiata i innych marek będących częścią FCA. W końcu, testowana funkcja umożliwiłaby właścicielom hybryd na wygodne korzystanie z przywilejów zarezerwowanych dla pojazdów w pełni elektrycznych.

Warto zaznaczyć, że amerykańsko-włoski koncern, podobnie jak wielu innych producentów samochodów, ma ambitne plany związane z elektryfikacją swojej oferty. Zakładają one wprowadzenie w ciągu najbliższych lat nowych, w pełni elektrycznych pojazdów oraz hybryd.

Polecamy również:

Mercedes E 300de – diesel, który potrafi jechać tylko na prądzie (test)

źródło: Reuters