zapowiedź premiery Huawei Maimang 8
Huawei Maimang 8 (fot. GizmoChina)

Huawei zachęca do umieszczania aplikacji w sklepie AppGallery (odpowiedniku Google Play)

Nadal nie jest jasne, co stanie się z urządzeniami mobilnymi Huawei po 19 sierpnia bieżącego roku, kiedy to wygaśnie wsparcie Google dla smartfonów tego producenta. Chińczycy nie zamierzają jednak siedzieć z założonymi rękami i czekać na to, aż za dwa miesiące zaskoczą ich trąby obwieszczające Dzień Sądu.

Huawei ma system Ark OS

Jednym z wyjść awaryjnych dla Huawei, które umożliwiłoby firmie obycie się bez usług Google, i jednoczesne dalsze wspieranie własnych urządzeń, jest zrezygnowanie z klasycznego systemu Android na rzecz takiego, który nie będzie powiązany z usługami Google. I co ważne – firma od lat pracuje nad takim rozwiązaniem, choć początkowo miało ono służyć jedynie użytkownikom smartfonów Huawei znajdujących się na terenie Chin. Skoro jednak pętla na szyi producenta się zacieśnia, pojawiła się opcja wykorzystania Hongmeng OS (lub też: Ark OS) globalnie. Oczywiście konsekwencją takiego zagrania będzie kompletne odcięcie się od sklepu Google, ale i z tym Huawei powinno sobie poradzić.

Firma ma bowiem własny sklep z aplikacjami, który istnienie równolegle do Google Play. AppGallery – bo tak się nazywa – rzecz jasna nie jest tak popularny jak sklep amerykańskiego giganta, ale zgodnie z deklaracjami Huawei, odwiedzają go miliony użytkowników. I właśnie AppGallery miałby zostać sklepem alternatywnym wobec Google Play.

AppGallery zamiast Google Play

Powołując się na informację od „zaufanego programisty”, XDA Developers przekazało, że Huawei zachęca deweloperów do publikowania swoich aplikacji w sklepie AppGallery. W e-mailu, który trafił do jednego z nich, chińska firma stara się przekonać programistę do takiego działania. Jak nadmienia wiadomość, „w ciągu ostatnich dwóch lat Huawei sprzedało ponad 350 milionów urządzeń”, przy czym „około połowa” trafiła na rynki zachodnie, na przykład do Europy. Wszystkie te urządzenia mają fabrycznie zainstalowaną apkę AppGallery, co firma przelicza na dostęp do 270 milionów użytkowników miesięcznie. Huawei wyjaśnia, że jest gotowa pomóc programistom w bezpłatnym udostępnieniu swoich aplikacji w AppGallery, a także reklamowaniu ich w sklepie.

Huawei ewidentnie stara się zjednać sobie sympatię deweloperów, zgodnie z wiedzą, że bez bogactwa aplikacji, wirtualny sklep nie będzie w stanie odnieść sukcesu. A ten będzie bardzo potrzebny, jeśli smartfony Huawei stracą możliwość aktualizowania programów w Google Play.

Tak może wyglądać system Huawei (zrzuty ekranu)

źródło: XDA Developers przez 9to5google