Huawei Y9s Breathing Crystal (źródło: Huawei)

Posiadacze Huawei Y9 2019 dopięli swego. Smartfon dostanie aktualizację do Androida 10

A jednak. Jeśli ktoś jest właścicielem Huawei Y9 2019 i marzy mu się aktualizacja systemu do Androida 10 wraz z nakładką EMUI 10, to jest nadzieja!

Posiadacze tańszych smartfonów zwykle nie wymagają od ich producentów długich i regularnych aktualizacji, bo te są raczej domeną urządzeń z najwyższej półki. Nie czas jednak na dyskusje o tym, który producent pod tym względem sobie radzi, a który nie. Chodzi o konkretny model telefonu, Huawei Y9 2019. Ostatnio znalazł się on na liście urządzeń, które nie mają szans na nową wersję Androida, jednak Chińczycy zaskoczyli ostatnio tweetem, który świadczy o tym, że chyba zmienili zdanie.

Android 10 dla Huawei Y9 2019

O aktualizację Huawei Y9 2019 do Androida 10 domagało się ponad 1600 osób, podpisując specjalną petycję, kierowaną do producenta tego smartfona. Początkowo Huawei argumentowało, że „EMUI 10.0/Android 10 nie nie będzie dostępny dla Huawei Y9 2019 z powodu ograniczeń sprzętowych”. Podobno „optymalna praca systemu wymaga urządzenia o wyższej wydajności”. Po jakimś czasie okazało się jednak, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Nacisk społeczności na Huawei spowodował, że producent zmienił swoje stanowisko względem aktualizacji jednego z modeli, jednak trudno się spodziewać, żeby wkrótce stało się to regułą. Właściciele innych modeli smartfonów, zachęceni wypadkami związanymi z Huawei Y9 2019 z pewnością będą próbować podpisywać inne petycje o udostępnienie wyższej wersji systemu. Ciekawe, na ile skuteczne będą kolejne próby.

Huawei publikuje listę smartfonów, które dostaną aktualizację do Androida 10 i EMUI 10

Co daje smartfonowi Huawei aktualizacja EMUI 10?

Nakładka systemowa od Huawei, jak zawsze, wprowadza sporo poprawek względem swojej starszej wersji i rozszerza niektóre funkcje o nowe opcje. Jedną z dziedzin jest poprawa wsparcia dla GPU Turbo, które wspiera proces przetwarzania grafiki w grach. Uzupełnia to także tryb Link Turbo, umożliwiający smartfonowi jednoczesne korzystanie z sieci 4G i Wi-Fi, zwiększając szybkość pobierania danych nawet do 70 procent. Oprócz tego można wymienić ogólną poprawę płynności działania systemu i szybsze uruchamianie się aplikacji.

Pytanie tylko, czy Huawei Y9 2019 rzeczywiście skorzysta na tych nowościach. Jeśli jego podzespoły naprawdę są nieco za słabe na zadowalające działanie nowego systemu, to może lepiej, żeby aktualizacja rzeczywiście na niego nie trafiła?

źródło: gizmochina