Samsung Galaxy Z Flip

Niby Huawei nie było zainteresowane składańcem pokroju Samsunga Galaxy Z Flip, ale to ściema

Składane smartfony Huawei mają formę wywijanego na zewnątrz notatnika, ale miały one szansę przyjąć także konstrukcję zbliżoną do Galaxy Z Flip albo Motoroli RAZR. Dowodzi tego wniosek patentowy, który złożyli Chińczycy.

Oficjalnie nic się nie dzieje, ale na zapleczu…

Huawei otwarcie nie bierze udziału w wyścigu o tytuł najlepszego producenta składanych smartfonów. Najnowszy model tego typu – Mate Xsjest nieprzyzwoicie drogi, a firma praktycznie w ogóle nie wydaje pieniędzy na jego promowanie. Nie oznacza to jednak, że plany rozwoju tych sprzętów zostały zarzucone – wręcz przeciwnie.

W sierpniu 2019 roku Huawei złożyło w chińskim urzędzie patentowym (CNIPA) wniosek o przyznanie praw do projektu składanego smartfona z klapką. Dziś patent został oficjalnie przyznany, a my możemy się przyjrzeć szkicom projektowym urządzenia.

Składany smartfon Huawei z klapką

Grafiki nie wzbudzają wielkich emocji, ale nie powstały w tym celu – mają przede wszystkim pokazywać główne cechy budowy smartfona. Całość mocno przypomina Samsunga Galaxy Z Flip. Mamy klapkę, główny aparat w pionowej wysepce oraz (być może) mały wyświetlacz tuż pod nią.

Nowy patent składanego smartfona z klapką od Huawei (fot. tigermobiles)

Po otwarciu klapki widać ekran rozciągający się na prawie całej wewnętrznej powierzchni urządzenia, choć schemat jest tak ubogi w detale, że nie widać, gdzie zaczynają się i kończą ramki. Wiadomo tylko, że u szczytu wyświetlacza planowany był notch.

Nowy patent składanego smartfona z klapką od Huawei (fot. tigermobiles)

Czy to Huawei Mate V?

Dosłownie wczoraj w sieci pojawiła się informacja, że Huawei przyznano prawa do posługiwania się znakiem towarowym Mate V. Nie ma żadnych poszlak usprawiedliwiających łączenie powyższych schematów patentowych z nową nazwą, ale chyba nie byłbym zdziwiony, gdyby firma użyła jej właśnie do określania nowego składanego smartfona z klapką.