Huawei w Mate 40 Pro+ montuje pamięć flash własnej produkcji. Jest nieprawdopodobnie szybka!

Pierwsze recenzje Huawei Mate 40 Pro już pojawiają się w sieci, tak samo jak materiały pozwalające się w detalach zapoznać ze specyfiką działania poszczególnych podzespołów. Mało kto przy tym się spodziewał tego, że Huawei zainwestuje w tak szybkie pamięci flash.

Reklama

Mate 40 Pro+ ma pamięć flash produkowaną przez Huawei

Smartfony Huawei serii Mate 40 różnią się od siebie. Nie chodzi tylko o to, że mają inne możliwości fotograficzne czy inne kolory obudowy. Po dokładnym rozebraniu zarówno podstawowej wersji, jak i mocniejszych odmian z „Pro” w nazwie, okazuje się, że w droższych konstrukcjach Huawei postawiło na własne moduły pamięci flash Huawei SFS 1.0. Są one prawie dwa razy szybsze niż pamięci UFS 3.1.

Pamięć Huawei SFS 1.0 w smartfonie Huawei Mate 40 Pro+
UFS 3.1Huawei SFS 1.0
Prędkość zapisu sekwencyjnego700 MB/s1280 MB/s
Prędkość zapisu losowego200-300 MB/s548 MB/s

Aż dziwne, że podczas konferencji premierowej Huawei nie wspomniało o tym fakcie. A jest się czym chwalić – wystarczy pobieżnie spojrzeć na powyższą tabelkę i wykresy.

Wygląda na to, że Huawei na serio bierze się za wykorzystywanie własnych możliwości produkcji podzespołów, wychodząc poza projekty procesorów HiSilicon Kirin. Pomoże to nie tylko obniżyć koszty, ale także uniknąć przestojów w przypadku kolejnych modeli smartfonów, do których pewne części pozyskiwane są od amerykańskich firm. Na niektórych Huawei polegać już nie może, ponieważ współpracę mocno ograniczają blokady nałożone przez Stany Zjednoczone.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro

Gdyby nie ten nieszczęsny brak aplikacji Google

W Polsce Huawei Mate 40 Pro kosztuje 5399 złotych. To dużo, nawet jak na smartfon z pełnym wsparciem usług Google, a przecież nowy flagowiec z Chin nie może się nim pochwalić. Mam jednak wrażenie, że nawet bez zmian ceny, ale z obsługą GMS, niektórzy mieliby chrapkę na smartfon z tak dobrym zapleczem fotograficznym oraz nieprawdopodobnie szybką pamięcią.

Ten news może Cię zainteresować: