Huawei HarmonyOS
HarmonyOS (źródło: Huawei)

Nowy system na smartfony Huawei – już wiadomo, kiedy się go spodziewać

Huawei robi co może, żeby minimalizować straty, jakie towarzyszą chińskiemu gigantowi elektroniki po amerykańskiej blokadzie handlowej, nałożonej na współpracujące z Huawei firmy technologiczne. Dlatego rozwija własny system operacyjny na smartfony.

Reklama

HarmonyOS – kolejna iteracja wkrótce

Huawei jeszcze na długo przed wprowadzeniem sankcji handlowych przez USA, przeznaczało część swoich mocy przerobowych na rozwijanie „zapasowych” rozwiązań programistycznych – tak na wszelki wypadek, gdyby przyszło firmie zrezygnować z usług Google. Okazało się to bardzo przydatne, gdy Huawei zostało zmuszone do porzucenia GMS. Dzięki temu uruchomienie Huawei Mobile Services nie było aż tak karkołomnym zadaniem.

Po latach niezależności od Google, budowany na otwartoźródłowym Androidzie system HarmonyOS zainstalowany jest już na ponad 200 milionach urządzeń. Istnieje ponad 140 różnych urządzeń Huawei, które wspierają to oprogramowanie – a wśród nich smartfony, tablety czy telewizory. Jednakże jak dotąd, HarmonyOS działa wyłącznie na sprzętach przeznaczonych na rynki wschodnie, w tym najważniejszy dla Huawei – Chiny.

Posiadacze urządzeń Huawei w Chinach będą mogli liczyć na nową wersję HarmonyOS, zgodnie z nowym raportem, dotyczącym terminów aktualizacji tego systemu. Wszystko wskazuje na to, że HarmonyOS 3 zadebiutuje we wrześniu. Programistów Huawei czeka więc wytężona praca przez następne kilka miesięcy!

Harmony OS 3 – terminarz wdrożeń (fot. news.mydrivers.com)

Już teraz dystrybuowana jest deweloperska wersja zapoznawcza nowego wydania HarmonyOS, ale mają do niej dostęp tylko nieliczni. W miarę upływu czasu udostępniane będą stabilniejsze edycje, w tym przeznaczone do publicznych testów beta. Wtedy zapewne pojawi się więcej szczegółów dotyczących zmian, które czekają HarmonyOS.

Warto wspomnieć, że z HarmonyOS 3.0 zadebiutuje najprawdopodobniej kolejny flagowiec Huawei – Mate 50. Smartfon zyska mocny procesor Snapdragon 8 Gen 1, ale nie będzie mógł łączyć się z sieciami 5G.

Nie ma żadnej aktualizacji co do tego, kiedy mamy spodziewać się globalnej wersji systemu HarmonyOS. Wiadomo tylko, że zostanie zaprezentowana w 2022 roku, ale wciąż brakuje szczegółów.